W wydarzeniu odbywającym się z inicjatywy Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie wziął udział m.in. były przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Stał on na czele KE w latach 2004-2014, czyli w pierwszych latach obecności Polski w strukturach unijnych.

Podczas lizbońskiej debaty wskazywano, że w licznych regionach UE po okresie integracji nie nastąpiło zjawisko wyrównania zamożności w stosunku do średniej unijnej.

“Dysproporcje te wciąż są duże (…) Podczas gdy w niektórych regionach Europy PKB wynosi zaledwie 32 proc. średniej unijnej, to w innych dochodzi do 260 proc.” - odnotowała Elisa Ferreira.

Reklama

W ocenie pochodzącej z Portugalii komisarz istnienie kontrastów w zamożności regionów nie tylko utrudnia wdrażanie w życie standardów demokratycznych, ale stanowi też “zagrożenie dla istnienia demokracji w ogóle”. Wskazała na rosnące niezadowolenie wśród europejskiej młodzieży.

“Na demokrację składa się zestaw zasad, które nas jednoczą (…), w tym równy dostęp do określonych dóbr. Tymczasem w jednych miejscach UE mamy wysoką jakość życia i ogromny dostęp (do dóbr - PAP) dla młodzieży, a w innych młodzi są marginalizowani z powodu miejsca, w którym się urodzili” - wskazała Ferreira.

Unijna komisarz odnotowała, że o ile dziś wielu młodych jest wykluczonych z uczestnictwa w decyzjach politycznych, to zwróciła uwagę, że przybywa też osób, głównie starszych, które nie są w stanie “funkcjonować w świecie coraz bardziej cyfrowym z powodu pandemii”.