Amerykańskie prawo zobowiązuje władzę wykonawczą do informowania Kongresu o potencjalnej sprzedaży broni powyżej określonej wartości. Zwykle odbywa się to dopiero, gdy kongresmeni przekażą już swoją nieformalną zgodę Pentagonowi i Departamentowi Stanu – przypomina Reuters.

Komentatorzy wiążą plan sprzedaży Tajwanowi kolejnej partii amerykańskiego uzbrojenia z narastającą presją wojskową, dyplomatyczną i gospodarczą ze strony Chin, które w ostatnich trzech latach niemal codziennie wysyłały samoloty bojowe w pobliże wyspy.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za nieodłączną część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Chiny stanowczo protestują również przeciwko amerykańskim dostawom broni na Tajwan oraz wszelkim kontaktom z wyspą na szczeblu państwowym.

W tym roku Chiny przeprowadziły bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu, które według władz w Pekinie miały być odwetem za wizytę spikerki Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi w Tajpej.

Reklama

Ministerstwo obrony Tajwanu podziękowało USA za zgodę na sprzedaż uzbrojenia i oceniło, że transakcja może zostać formalnie zatwierdzona przez amerykański Kongres w ciągu miesiąca – podała tajwańska agencja prasowa CNA. Według jej źródeł parlament Tajwanu wyraził na nią zgodę już pod koniec 2021 roku.

Zakup systemów minowania narzutowego z minami przeciwpancernymi oraz ciężarówek M997A4 HEMTT, na których będą one zamontowane, pozwoli na szybkie rozmieszczanie min na dużych obszarach i znacząco wzmocni zdolności Tajwanu w zakresie wojny asymetrycznej – oświadczył resort obrony w Tajpej.

Tajwańskie MSZ podkreśliło w osobnym komunikacie, że planowana transakcja jest ósmym pakietem uzbrojenia sprzedawanego Tajwanowi przez administrację prezydenta USA Joe Bidena, co „w pełni zademonstrowało wysokie poważanie rządu USA dla zdolności obronnych Tajwanu” – przekazała CNA.(PAP)