„Kino w Ameryce umiera bardzo szybko”

Prezydent USA opublikował pełne emocji oświadczenie na platformie Truth Social, w którym uzasadnił swoją decyzję o wprowadzeniu . Oto jego słowa w tłumaczeniu na język polski:

Trump jednoznacznie wskazuje winnych – zagraniczne rządy, które kuszą amerykańskie studia podatkowymi ulgami i niższymi kosztami produkcji. Dla byłego prezydenta to nie tylko kwestia ekonomii, ale też obrony kulturowej suwerenności USA.

Netflix na cenzurowanym?

Nowe przepisy mają objąć wszystkie filmy produkowane poza granicami USA – w tym tytuły z Europy, Azji i Kanady. Eksperci ostrzegają, że ceny biletów kinowych mogą poszybować w górę, a amerykańskie streamingowe platformy takie jak Netflix, odczują boleśnie skutki tej decyzji. Produkcje zagraniczne często zapełniają platformy streamingowe, a teraz ich obecność może się drastycznie zmniejszyć.

ikona lupy />
Netflix po wprowadzeniu ceł Trumpa moze się bardzo zmienic / ShutterStock / T. Schneider

Amerykańskie studia klaszczą, widzowie zaniepokojeni

Część amerykańskich wytwórni filmowych z zadowoleniem przyjmie nowe przepisy – licząc na renesans produkcji lokalnej. Mniejsze studia i niezależni twórcy mogą zyskać na ograniczeniu konkurencji z zagranicy. Jednak krytycy ostrzegają, że to krok w stronę izolacji i ograniczenia różnorodności w kinie.

Protekcjonizm wraca na salony

Nowe cła wpisują się w szerszą politykę gospodarczą Donalda Trumpa, który już wcześniej nałożył lub zapowiedział nałożenie ceł na towary z 185 krajów. Tym razem jednak stawką jest coś więcej niż tylko pieniądze – chodzi o kulturę, tożsamość i wpływ na społeczeństwo. Zwolennicy mówią o „obronie amerykańskich wartości”, przeciwnicy – o populizmie i zamykaniu się na świat.

Sławomir Biliński