Dokument, którzy przedstawiła administracja prezydenta Joe Bidena rozszerza obowiązki nałożone już wcześniej na najważniejsze sektory amerykańskiej gospodarki i dotyczące zagwarantowania im cybernetycznego bezpieczeństwa - relacjonuje Associated Press.

"Strategia ta pozwoli Stanom Zjednoczonym, ich sojusznikom i partnerom na wspólne budowanie cyfrowego ekosystemu", który będzie odporny na ataki i łatwiejszy do obrony - napisano w dokumencie.

Administracja USA zamierza też pracować wspólnie z Kongresem nad ustawą nakładającej na producentów oprogramowania obowiązek gwarantowania ich bezpieczeństwa i umożliwić karanie ich za niespełnianie takich standardów - podaje AP.

Agencja wyjaśnia, że strategia przenosi też w dużej mierze odpowiedzialność za bezpieczeństwo systemów informatycznych z ich użytkowników na producentów.

Reklama

„W tej decydującej dekadzie Stany Zjednoczone będą rozwijać cyberprzestrzeń jako narzędzie do osiągania celów w sposób, który odzwierciedla nasze wartości: bezpieczeństwo ekonomiczne i dobrobyt, wrażliwą, szanującą prawo demokrację oraz witalne i zróżnicowane społeczeństwo” – głosi komunikat na temat nowej strategii, które przesłał mediom Departament Stanu.

"Naszym celem jest uniemożliwienie wrogim podmiotom organizowanie kampanii (ataków cybernetycznych) zagrażających bezpieczeństwu narodowemu i publicznemu" - napisano w dokumencie.

Ewoluujący świat wymaga bardziej celowego, skoordynowanego i wyposażonego w lepsze zasoby podejścia do obrony cybernetycznej - głosi nowa strategia.

"Stoimy w obliczu złożonego środowiska zagrożeń, w którym podmioty państwowe i niepaństwowe opracowują i realizują nowe kampanie zagrażające naszym interesom. Jednocześnie technologie nowej generacji osiągają dojrzałość w coraz szybszym tempie, tworząc nowe ścieżki dla innowacji, a także zwiększając współzależności cyfrowe" – podkreślają autorzy oświadczenia.

W strategii bezpieczeństwa cybernetycznego Biały Dom wzywa do dwóch zasadniczych zmian: zrównoważenia odpowiedzialności za obronę cyberprzestrzeni oraz zastosowania bodźców ekonomicznych, które zachęcą firmy tego sektora do inwestycji długoterminowych.

"Największe, najzdolniejsze i najlepiej usytuowane podmioty ekosystemu cyfrowego - zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym - mogą i powinny przyjąć na siebie większą część ciężaru ograniczania ryzyka cybernetycznego. Kiedy podmioty w sektorze publicznym i prywatnym stają przed wyborem między tymczasowymi rozwiązaniami a rozwiązaniami długoterminowymi, muszą mieć zasoby, możliwości i zachęty, aby wybrać te drugie" – głosi dokument.

"Strategia wyznacza drogę do zabezpieczenia naszej cyfrowej przyszłości. (…) Cyberprzestrzeń nie istnieje jako cel sam w sobie, ale jako narzędzie dla zaspokojenia naszych najwyższych aspiracji" – wyjaśniają autorzy dokumentu.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)