Ponad 80 mld dol. pomocy dla Ukrainy

"Jestem dumny z tego, że ta historyczna grupa kontaktowa zaangażowała już ponad 80 mld dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy, odkąd Kreml rozpoczął swoją nieusprawiedliwioną inwazję" - powiedział Austin podczas otwarcia wirtualnego spotkania przedstawicieli resortów obrony z ok. 50 państw.

"Nasza jedność śle jasny sygnał Putinowi, że nie może nas przeczekać, ani nas zwyciężyć w walce siły woli" - dodał. Austin docenił m.in. ogłoszony we wtorek przez szefa niemieckiego MON Borisa Pistoriusa podczas wizyty w Kijowie pakiet uzbrojenia warty 1,4 mld euro, zawierający m.in. amunicję artyleryjską i systemy obrony powietrznej Iris-T.

Reklama

Rola Iranu

Austin zwrócił też uwagę na rolę, jaką odgrywa Iran, który napędza konflikt zarówno na Ukrainie, zbrojąc Rosję, jak i w Strefie Gazy, zbrojąc Hamas.

Szef Pentagonu zaznaczył też, że obecnym priorytetem partnerów Ukrainy są przygotowania do zimowych walk i ochrony ukraińskiej infrastruktury przed rosyjskimi atakami, zachęcając państwa do dostarczania Kijowowi systemów obrony powietrznej. Ponowił przy tym wielokrotnie powtarzaną deklarację, że Stany Zjednoczone będą wspierały Ukrainę "tak długo, jak to konieczne".

Środowe dyskusje są już siedemnastym spotkaniem grupy od kiedy została założona w kwietniu 2022 r. w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein w Bawarii. Jej głównym zadaniem jest koordynowanie międzynaordowej pomocy wojskowej dla Kijowa.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)