Pozwoli to spółce CPK przyspieszyć przygotowania i realizację inwestycji w Łodzi.

Pod koniec ub. roku CPK ogłosiła przetarg na zaprojektowanie tunelu dużych prędkości na terenie Łodzi będącego elementem trasy kolejowej łączącej Warszawę z Łodzią i Wrocławiem. Linia ma zostać uruchomiona jednocześnie z Portem Solidarność.

Reklama

Ma to być drugi tunel kolejowy pod centrum Łodzi. Obecnie na terenie miasta PKP PLK kontynuują Łodzi budowę tunelu średnicowego od stacji Łódź Fabryczna do stacji Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec wraz z nowymi przystankami Łódź Śródmieście, Łódź Polesie. Pociągi jadące od strony Warszawy będą wjeżdżały do tunelu na stacji Łódź Fabryczna, następnie tunel PKP PLK będzie się rozwidlał: na północ do stacji Łódź Żabieniec i na południe - do stacji Łódź Kaliska.

Tunel CPK będzie zaczynał się również na stacji Łódź Fabryczna i będzie przeznaczony dla pociągów dalekobieżnych, w tym dla kolei dużych prędkości. Wyjście tunelu na powierzchnię znajdzie się w okolicach przystanku Lublinek na linii kolejowej nr 14. Dalej trasa poprowadzi na zachód - w kierunku Sieradza, Poznania i Wrocławia.

"Przeniesienie praw i obowiązków wynikających z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach pozwoli CPK na znaczne przyspieszenie przygotowania i realizacji kluczowej inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego w zakresie budowy w tunelu odcinka nowej linii kolejowej nr 85 na terenie Łodzi. Nowa linia kolejowa będzie wyprowadzała ruch dalekobieżnych pociągów z Łodzi w kierunku Poznania i Wrocławia" - powiedział prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Jak poinformowały służby prasowe PKP PLK, wspólne działania obu spółek są możliwe dzięki podpisaniu na początku marca tego roku porozumienia o współpracy w przygotowaniach i realizacji tunelu kolei dużych prędkości w Łodzi. "Celem współpracy jest zarówno wsparcie przez PKP Polskie Linie Kolejowe inwestycji budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego poprzez wykorzystanie jej zasobów technicznych, ekonomicznych i środowiskowych oraz sprawne przeprowadzenie procesów inwestycyjnych obu spółek" - napisano w komunikacie. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ mmu/