"Jestem przekonany, że podobnie jak w Warszawie, Kijowie czy Sofii, także mieszkańcy Tallina polubią podróże naszymi komfortowymi, nowoczesnymi i przyjaznymi środowisku tramwajami" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Pesy Krzysztof Zdziarski.

Pesa zaoferowała Tallinowi trójczłonowy tramwaj z rodziny Twist o długości 28,56 m, mogący przewieźć do 309 pasażerów, w tym 65 na miejscach siedzących. Ich prędkość konstrukcyjna to 80 km/h, a eksploatacyjna - 50 km/h. Zostaną wyposażone w nowoczesne systemy informacji, sprzedaży biletów, zliczania pasażerów, monitoringu, rekuperacji energii oraz diagnostyki online. Zarówno kabina motorniczego, jak i przestrzeń pasażerska będą klimatyzowane, a nowością będzie podgrzewana podłoga.

Reklama

"Konsekwentnie podnosimy jakość komunikacji publicznej w stolicy. Dzięki tramwajom Twist nasi mieszkańcy będą podróżować w komfortowych warunkach, a co ważne - nowe tramwaje, podobnie jak cały nasz transport, będą korzystać w 100 proc. z zielonej energii" - podkreślił, cytowany w komunikacie, wicemer Tallina i przewodniczący rady nadzorczej Zarządu Transportu Publicznego Andrei Novikov.

Wartość kontraktu to 52 mln euro (podstawowe zamówienie + opcja). Na skorzystanie z prawa opcji zamawiający ma do 16 miesięcy. Wszystkie pojazdy objęto 48-miesięczną gwarancją. Dostawa pierwszych tramwajów z zamówienia podstawowego rozpocznie się w trzecim kwartale 2024 r.

Zakup nowoczesnych tramwajów to część projektu modernizacji komunikacji w Tallinie. Zakłada on m.in. budowę nowej linii tramwajowej Stary Port, zakup taboru i powstanie hubu przesiadkowego. Całość jest jednym z kluczowych elementów estońskiej części Rail Baltica.

"Nowa linia tramwajowa połączy Stary Port z terminalem Rail Baltica i lotniskiem. Dzięki tej inwestycji w Tallinie powstanie bardzo ważny dla miasta nowoczesny węzeł przesiadkowy, gdzie na jednej stacji spotkają się linie autobusowe, kolejowe i tramwajowe" - dodał Novikov.

Pesa dostarczyła dotąd ponad 800 tramwajów do kilkunastu miast w Europie. Wyprodukowane w Bydgoszczy tramwaje wożą mieszkańców takich miast jak: Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Sofia, Moskwa, Kijów, Jassy, Cluj czy Seged. Obecnie spółka realizuje zamówienia na dostawę kolejnych tramwajów dla Sofii, Krajowej w Rumunii i Wrocławia. Złożyła też ofertę na dostawę do 46 tramwajów dla Bydgoszczy.

autor: Jerzy Rausz (PAP)