"Połączenie Grupy Famur z Grupą Kopex będzie wymagało stworzenia nowego modelu zarządzania, po to, by cały obszar biznesowy obejmujący maszyny górnicze był skonsolidowany w jednym podmiocie prawnym i jednej organizacji i to nas czeka w 2017 r. Naszym celem jest, aby w pierwszym kwartale przyszłego roku wypracować optymalny model funkcjonowania tych dwóch firm razem, zdefiniować, jak ma wyglądać proces połączenia i docelowa struktura organizacyjna nowego podmiotu" - powiedział Domogała w rozmowie z ISBnews.

"Naszym ambitnym, ale realnym celem jest to, aby na koniec 2017 r. mieć jeden dobrze zorganizowany podmiot oferujący kompleksowe portfolio maszyn górniczych i zakończyć tym samym proces integracji i konsolidacji obu spółek" - dodał.

Zdaniem Domogały, dzięki połączeniu, Famur i Kopex będą mogły przestać porównywać się nawzajem i skupić się na tym, "jak być lepszym od zagranicznej konkurencji". Praca nad integracją powinna pomóc wyłonić takie przewagi.

"Po integracji będziemy mieli portfolio produktowe, które jest bardzo kompletne i umożliwia nam kompleksową realizację zleceń, w całym sektorze górniczym, w którym funkcjonujemy. Ta oferta pozwoli Grupie Famur walczyć o zagraniczne kontrakty w sektorze wydobywczo-energetycznym i systematycznie zwiększać udział sprzedaży zagranicznej" - powiedział Domogała.

Inwestor widzi potrzebę zwiększania eksportu Grupy Famur, jednak - zdaniem przewodniczącego rady nadzorczej TDJ - są również powody do optymizmu w kwestii rozwoju rynku polskiego.

"Płynie wiele pozytywnych sygnałów dających nadzieję na pozytywne zaskoczenie. Myślę, że perspektywa II połowy 2017 r. czy 2018 r. jest absolutnie realna" - powiedział właściciel TDJ.

Jego zdaniem, wpłynie na to dostosowanie nakładów inwestycyjnych w spółkach wydobywczych do zmian na rynkach surowców, a także determinacja rządu, by postawić na modernizację i rozwój polskiego górnictwa.

Na początku grudnia TDJ sfinalizował umowę inwestycyjną z Krzysztofem Jędrzejewskim, na podstawie której przejął pośrednią kontrolę nad Kopeksem.

Podstawową działalnością Grupy Kopex jest produkcja maszyn i urządzeń oraz działalność handlowo-usługowa dla firm przemysłu wydobywczego na całym świecie. W 2015 r. spółka miała 1,09 mld zł skonsolidowanych przychodów.

TDJ to polska, prywatna, firma inwestycyjna, prowadząca od ponad 30 lat działalność w wielu sektorach gospodarki. Jest większościowym akcjonariuszem spółek: Famur, Polskiej Grupy Odlewniczej, Pemug, Zamet Industry, Fugo oraz spółki Narzędzia i Urządzenia Wiertnicze "Glinik".

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)