W oświadczeniu izraelskie wojsko napisało, że incydent jest badany i podkreśliło, że nie ma ryzyka utraty danych z maszyny.

Według publicznego radia izraelskiego dron Skylark prowadził w Syrii misję rozpoznawczą. Ten typ samolotu bezzałogowego jest wykorzystywany przez siły lądowe do misji zwiadowczych na krótkich dystansach.

Media powiązane z szyickim Hezbollahem opublikowały zdjęcia drona, który - jak twierdzą - został zestrzelony przez to ugrupowanie po wtargnięciu w syryjską przestrzeń powietrzną nad Wzgórzami Golan - pisze agencja AP. Z kolei agencja EFE podaje, że samolot został zestrzelony przez syryjskie siły obrony powietrznej.

Chociaż Izrael nie walczy aktywnie w syryjskiej wojnie domowej, to uważnie przygląda się działaniom swoich wrogów w tym konflikcie: Iranu i wspieranego przez ten kraj libańskiego Hezbollahu. Iran i Hezbollah walczą w Syrii po stronie sił reżimu Baszara el-Asada.

W ubiegły piątek izraelski system obronny zestrzelił syryjską rakietę wystrzeloną w kierunku samolotów Izraela. Maszyny bombardowały konwój Hezbollahu, który miał przerzucać broń w północnej Syrii.

Izrael obawia się, że Hezbollah może wejść w posiadanie nowoczesnego uzbrojenia, które w konsekwencji może zagrozić bezpieczeństwu państwa żydowskiego. (PAP)