Na rynkach rosną obawy związane z zamieszaniem wokół administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, a to osłabia apetyt giełdowych graczy na ryzyko.

TRUMP ZWRACAŁ SIĘ DO COMEY'A W SPRAWIE FLYNNA

W lutym prezydent Donald Trump poprosił ówczesnego szefa FBI Jamesa Comeya o zamknięcie dochodzenia w sprawie kontaktów byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna z przedstawicielami Rosji - poinformował we wtorek dziennik "New York Times".

"Mam nadzieję, że da pan sobie z tym spokój" - miał powiedzieć Donald Trump do Jamesa Comey'a. "NYT" powołuje się na notatkę Comeya ze spotkania z Trumpem.

9 maja prezydent Donald Trump niespodziewanie odwołał Jamesa Comeya ze stanowiska dyrektora FBI.

Na informację dziennika "New York Times" natychmiast zareagowała administracja prezydencka. "Donald Trump nigdy nie prosił o wstrzymanie jakiegokolwiek dochodzenia, także w sprawie Flynna" - oświadczył Biały Dom.

NA DODATEK TRUMP UWAŻA, ŻE MOŻE DZIELIĆ SIĘ FAKTAMI Z ROSJĄ

Prezydent Donald Trump bronił we wtorek na Twitterze swojego prawa do "dzielenia się faktami" z Rosją, po tym jak dziennik "Washington Post" zarzucił mu, że podczas spotkania z szefem rosyjskiej dyplomacji ujawnił ściśle tajne informacje wywiadu.

"Jako prezydent chciałem podzielić się z Rosją (podczas jawnego, zaplanowanego spotkania w Białym Domu), do czego mam całkowite prawo, faktami ... związanymi z terroryzmem i bezpieczeństwem lotów pasażerskich, z powodów humanitarnych, plus chcę, aby Rosja poważnie zwiększyła swoją walkę z Państwem Islamskim i terroryzmem" - wyjaśnił Trump.

Wyjaśnienia prezydenta kłócą się z wcześniejszym oświadczeniem jego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Herberta R. McMastera, który występując podczas pospiesznie zwołanej konferencji prasowej w poniedziałek, stwierdził, że "doniesienia "WP" są fałszywe".

NA RYNKACH OBAWY

"Na rynkach są obawy, że realizacja polityki gospodarczej Donalda Trumpa może co najmniej zostać opóźniona" - wskazuje Tomoichiro Kubota, analityk Matsui Securities Co. w Tokio.

"W tym momencie inwestorzy starają się zgadnąć, jak to wszystko (kontrowersje związane z zachowaniami Donalda Trumpa - PAP) dalej się rozwinie. Mamy taką sytuację, że nie można całkowicie wykluczyć możliwości usunięcia Trumpa z urzędu. Trudno, aby w takiej sytuacji inwestorzy przystępowali do zakupów na rynkach" - dodaje.

Sentyment wśród graczy rynkowych może się jeszcze pogorszyć - ocenia Johanna Chua z grupy analityków Citigroup Inc. "Dalsze pogorszenie klimatu politycznego w USA może jeszcze mocniej zaszkodzić nastrojom na rynkach" - pisze Chua w nocie dla klientów.

A W 2017 R. WYBORY NIE TYLKO WE FRANCJI, W.BRYTANII I NIEMCZECH

Szefowie wszystkich frakcji partyjnych austriackiej Rady Narodowej (izby poselskiej parlamentu) uzgodnili, że przyspieszone wybory do tego organu odbędą się 15 października - poinformował kierujący frakcją liberalnego ruchu NEOS Matthias Strolz.

Pięcioletnia kadencja obecnego składu Rady Narodowej dobiegnie końca dopiero jesienią 2018 roku.

Przyspieszone wybory to efekt zaistniałego przed kilku dniami faktycznego rozpadu rządzącej "wielkiej koalicji" Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) i chadeckiej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP). Funkcjonującym od końca 2013 roku sojuszem targały od dłuższego czasu poważne rozdźwięki.

Socjaldemokraci mają w 183-osobowej Radzie Narodowej 52 mandaty, a ludowcy 51.

Jak wynika z sondaży, poza tymi dwoma ugrupowaniami szansę na wygranie wyborów ma także prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe), której przewodniczący Heinz-Christian Strache mógłby się wtedy ubiegać o fotel kanclerza.

JAPONIA PODAJE DANE, PÓŹNIEJ W.BRYTANIA I STREFA EURO, NA KONIEC BERNANKE

Produkcja przemysłowa w Japonii w marcu spadła o 1,9 proc. mdm, po wzroście o 3,2 proc. w lutym - podało już Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się spadku produkcji mdm o 2,1 proc.

Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 3,5 proc., po wzroście w II o 4,7 proc. - podał resort gospodarki. Tu wstępnie spodziewano się wzrostu o 3,3 proc.

O 10.30 w W.Brytanii zostanie podana informacja z rynku pracy w kwietniu, zaś o 11.00 w strefie euro będzie opublikowane końcowe wyliczenie kwietniowej inflacji.

O 17.10 były prezes Fed Ben Bernanke wystąpi podczas dorocznej konferencji SkyBridge Alternatives w Las Vegas.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.15

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3617,18 -0,68 -0,78
DAX Niemcy 12719,99 -0,66 -0,29
FTSE 100 W.Brytania 7504,85 -0,23 1,62
CAC 40 Francja 5367,10 -0,72 -0,62
IBEX 35 Hiszpania 10905,50 -0,70 -1,17
FTSE MIB Włochy 21560,03 -1,05 0,03