Do końca tego roku planowane jest podwyższenie kapitału Polskie LNG o kolejne 60 mln zł.

W poniedziałek w Katarze została zawarta umowa na dostawy skroplonego gazu do Polski. Kontrakt podpisały katarski dostawca gazu LNG Qatargas oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Umowa ma obowiązywać od 2014 r. do 2034 r. Przewiduje dostarczanie 1,5 mld m sześc. gazu rocznie.

"W latach 2009-2013 Polskie LNG nie zakłada uzyskiwania przychodów z działalności operacyjnej ze względu na realizowany w tym czasie proces inwestycyjny. Dokapitalizowanie spółki ma na celu zapewnienie finansowania zadań przewidzianych w harmonogramie budowy terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, m.in. zakup gruntów i przygotowanie terenu pod budowę" - napisano w czwartkowym komunikacie.

"Powstanie terminalu LNG przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju. Polskie LNG otrzymało już decyzje środowiskowe dla inwestycji dotyczące zarówno części lądowej, jak i części morskiej, z których wynika, że inwestycja jest bezpieczna dla obszarów Natura 2000 i nie narusza ich integralności" - dodano.

Reklama

Spółka czeka na wydanie pozwolenia na budowę. W czerwcu Polskie LNG ogłosiło procedurę udostępniania terminalu LNG dla zainteresowanych firm. "Jej celem jest ustalenie zapotrzebowania rynku na usługi podstawowe w zakresie regazyfikacji oraz usługi dodatkowe, a także zapewnienie dostępu do nowo budowanej infrastruktury na równoprawnych i przejrzystych zasadach dla wszystkich zainteresowanych uczestników rynku gazu" - czytamy.

Gaz-System to spółka Skarbu Państwa, odpowiadająca za bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego sieciami przesyłowymi.