Po rynku ubezpieczeń majątkowych i na życie oraz po funduszach emerytalnych, francuska grupa AXA na początku przyszłego roku może pojawić się na rynku funduszy inwestycyjnych. Pod koniec maja do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) trafił wniosek AXA TFI o zgodę na rozpoczęcia działalności. – Biorąc pod uwagę współpracę z KNF, jesteśmy chyba w połowie drogi do uzyskania pozwolenia. Liczymy, że licencję dostaniemy do końca roku. Jeśli tak będzie, TFI wejdzie na rynek na początku przyszłego roku – mówi Adrian Adamowicz, prezes AXA TFI, wcześniej związany z Pioneer Pekao TFI.
Oferta towarzystwa będzie skierowana do masowego klienta. Firma szacuje, że w pierwszym roku działalności aktywa jej funduszy sięgną kilkuset milionów złotych. W uzyskaniu tego poziomu aktywów pomoże jej m.in. współpraca z innymi firmami z grupy AXA. Fundusze AXA TFI mają wejść w skład produktów inwestycyjnych oferowanych przez spółki ubezpieczeniowe AXA.
– W kolejnym roku możliwe będzie przekroczenia miliarda złotych. Na naszą korzyść powinny działać wzrosty na rynkach akcji. Sądzę, że w 2010 roku na giełdach rozpocznie się długotrwały trend wzrostowy – dodaje szef AXA TFI. Firma nie przedstawia jeszcze szczegółowych prognoz dla rynku akcji. Razem z wnioskiem o zgodę dla TFI, do KNF trafiły wnioski o utworzenie otwartych funduszy inwestycyjnych. Firma chce wystartować z sześcioma, dziesięcioma funduszami, od akcyjnego, przez mieszane, po fundusz obligacyjny, inwestującymi na rynku polskim i Europy Środkowo-Wschodniej.
Po skompletowaniu zarządu firma skupi się m.in. na budowie departamentu inwestycji. – Zakładamy, że zespół będzie liczył pięć–sześć osób, z czego cześć to zarządzający, którzy przechodzą do nas z AXA Życie TU. Rozmawiamy też z kilkoma osobami z branży zarządzania aktywami – mówi Adrian Adamowicz. Do zarządu AXA TFI niedawno dołączył Leszek Auda, związany wcześniej z grupą ING. W przyszłym tygodniu zarząd powiększy się o jeszcze jedną osobę.
Reklama
Adrian Adamowicz chce, aby AXA TFI w ciągu trzech lat od startu znalazło się w grupie pięciu największych TFI, niezwiązanych z bankami. Przy sprzyjającej sytuacji rynkowej, w ciągu kolejnych dwóch, trzech lat firma chce powalczyć o wejście do pierwszej piątki wszystkich TFI na rynku. To będzie oznaczało konkurowanie z TFI należącymi do dużych grup bankowych. Obecnie cztery największe TFI na rynku, Pioneer Pekao, BZ WBK AIB, ING i PKO, kontrolują niemal połowę aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych.
– Nie mamy jeszcze bezpośredniego dostępu do dużej sieci bankowej, najbardziej efektywnej formy sprzedaży funduszy. Będziemy natomiast starali się wejść do oferty banków otwartych na produkty renomowanych firm zewnętrznych, a to dotyczy głównie ich segmentów private banking, oraz domów maklerskich związanych z dużymi grupami finansowymi. Będziemy też oczywiście korzystać z sieci sprzedaży spółek ubezpieczeniowych grupy AXA – mówi Adrian Adamowicz.
Grupa AXA w Polsce
AXA Powszechne Towarzystwo Emerytalne – 5. OFE na rynku pod względem wartości aktywów
AXA Życie TU – 16. miejsce na rynku pod względem zebranych składek ubezpieczeniowych
AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji – 29. miejsce pod względem zebranych składek
AXA Direct – oddział francuskiej spółki Avanssur, sprzedaje polisy majątkowe przez telefon i internet. 2. miejsce w tym segmencie rynku