Obie spółki, które należą do największych odbiorców gazu w Polsce, mogłyby wspólnie negocjować nowe kontrakty na zakup surowca.
– Ich pozycja przetargowa wobec np. PGNiG byłaby z pewnością mocniejsza – twierdzi anonimowo osoba związana z branżą.
Jego zdaniem oba zakłady zdecydują się również na współpracę przy dystrybucji AdBlue, czyli preparatu stosowanego do silników ciężarówek, by spełniały normy emisji spalin.
Na przełomie lutego i marca 2010 r. Police rozpoczną sprzedaż AdBlue, dotychczas dystrybuowanego pod nazwą Distarpol. W Polsce największym producentem tego preparatu są właśnie Puławy.
Reklama
Płaszczyzn przyszłej współpracy ma być więcej. Puławy (PULAWY) są na przykład zainteresowane otwarciem w polickim porcie nabrzeża dla przyjmowania i wysyłania produktów naftowych (np. LPG). Inwestycja miałaby zostać zrealizowana przy okazji rozbudowy, którą Police przygotowują w swoim morskim porcie (wybudują tam m.in. terminal przeładunkowy węgla). Finalizacja tego przedsięwzięcia zapowiadana jest na rok 2015.
Mniej więcej w tym samym czasie na terenie ZCh Police (POLICE) miałaby powstać elektrownia. W projekt, który realizować będą wspólnie GdF Suez i Police, być może zaangażowałyby się również Puławy. Na razie nie wiadomo, czy w grę wchodzi zaangażowanie kapitałowe, czy jedynie uzyskanie dostępu do nowego źródła energii.
Umowę o współpracy Polic z Puławami firmy zawarły 2 lutego 2010 r. Obowiązuje ona do końca stycznia 2011 r.
Część ekspertów uważa, że podjęcie bliskiej współpracy między spółkami to pierwszy krok w kierunku przejęcia Polic przez Puławy.
– Puławy to jedyny, realny partner dla Polic, choć w tym kontekście wspomina się również głównego wierzyciela spółki, czyli PGNiG – twierdzi nasz rozmówca.
Zdaniem ekspertów dla Puław znacznie korzystniejszym scenariuszem byłoby przejęcie Anwilu, spółki należącej do Grupy Kapitałowej PKN Orlen (PKNORLEN). Jego wartość szacowana jest na około 2 mld zł.
Police i Puławy to firmy, które Skarb Państwa wyznaczył do prywatyzacji, choć w późniejszym terminie. W pierwszej kolejności sprzedane mają zostać spółki z tzw. I grupy chemicznej, czyli Azoty Tarnów z ZA Kędzierzyn oraz Grupa Ciech.
ikona lupy />
Wyniki finansowe spółek chemicznych / DGP