Czy rozpoczynając amortyzację środków trwałych, możemy stosować podwyższone stawki? Jakie warunki trzeba spełnić?
ODPOWIEDŹ EKSPERTÓW
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych ogranicza stosowanie podwyższonych stawek do określonych sytuacji. Zgodnie z art. 16i ust. 2 tej ustawy, stawki podwyższone dotyczą:
● budynków i budowli używanych w warunkach pogorszonych bądź złych – z zastosowaniem współczynników nie wyższych niż odpowiednio 1,2 i 1,4;
● maszyn, urządzeń i środków transportu używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej – przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,4;
Reklama
● dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 9 KŚT poddanych szybkiemu postępowi technicznemu – przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0.
Dla danego środka trwałego można zastosować jeden wybrany współczynnik.
Powyższe stawki mogą być stosowane od początku amortyzacji środków trwałych, a więc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały one wprowadzone do ewidencji, bądź od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego (art. 16i ust. 4).
Dopuszczalne jest też stosowanie indywidualnych stawek amortyzacyjnych, a więc zarówno obniżonych, jak i podwyższonych dla używanych lub ulepszonych środków trwałych (art. 16j ustawy o CIT). Ustawa określa przy tym minimalny okres amortyzacji tych środków.
Stosowanie podwyższonych stawek może wynikać również z przyjęcia degresywnej metody amortyzacji (art. 16k ust. 1 ustawy o CIT). Metoda ta jest dopuszczalna dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4–6 i 8 KŚT oraz środków transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych. Istotą metody degresywnej jest dokonywanie odpisów z zastosowaniem stawki podwyższonej o współczynnik nie wyższy niż 2,0 w roku rozpoczęcia amortyzacji od wartości początkowej, a w latach kolejnych od wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne – a więc od wartości netto. Jeżeli w danym roku roczna wartość odpisów ustalonych metodą degresywną byłaby niższa od wartości ustalonej metodą liniową, to dalszych odpisów należy dokonywać metodą liniową.
Stawki ustalone indywidualnie bądź za pomocą metody degresywnej należy stosować do pełnego zamortyzowania środka trwałego (art. 16h ust. 2 ustawy o CIT).
sf
*Renata Madej
doradca podatkowy, menedżer w zespole Tax Management & Accounting Services w biurze PricewaterhouseCoopers
Grzegorz Proksa
konsultant w tym zespole