Do 3 listopada Kulczyk Holding ma wyłączność na negocjacje ws. kupna poznańskiej spółki energetycznej Enea - poinformowało w czwartek ministerstwo skarbu. Resort chce sprzedać 51 proc. akcji spółki.

"W związku z toczącym się procesem sprzedaży 225.135.940 akcji (51 proc. w kapitale zakładowym) spółki Enea, MSP podjęło decyzję o wyznaczeniu dla spółek Kulczyk Holding SA (jako gwaranta) oraz Elektron Sp z o.o. (jako kupującego) terminu do wyłącznych negocjacji do 3 listopada 2010 r." - poinformował resort skarbu. Elektron to spółka, która należy do Kulczyk Holding - międzynarodowej grupy inwestycyjnej, działającej w sektorach m.in.: gazu, ropy naftowej, wytwarzania energii.

Prezes Kulczyk Investments Dariusz Mioduski zapewnił w TVN CNBC, że Kulczyk Holding ma zapewnione finansowanie transakcji przejęcia Enei. "Mamy potwierdzone finansowanie zewnętrzne i przygotowane nasze własne środki, nie będzie problemów z finansowaniem, nawet jeśli to będzie 100 proc. akcji spółki" - powiedział. Dodał, że w najbliższych dniach domykane będą wyłącznie kwestie techniczne, ponieważ warunki oferty zostały już uzgodnione.

Z informacji resortu wynika, że jeśli do 3 listopada negocjacje nie zakończą się sukcesem, minister skarbu podejmie rozmowy z kolejnym potencjalnym inwestorem. 19 października MSP informowało, że w sprawie prywatyzacji Enei rozmawia z dwoma podmiotami. Według doniesień medialnych, jednym był właśnie Kulczyk Holding, drugim GDF Suez - grupa energetyczna działająca głównie w obszarze gazu i energii elektrycznej.

Minister skarbu Aleksander Grad informował w ubiegłym tygodniu, że negocjacje w sprawie sprzedaży pakietu akcji Enei zakończą się jeszcze w październiku, a transakcja do końca tego roku. MSP chce sprzedać inwestorowi branżowemu 51 proc. akcji Enei. SP ma 60,43 proc. akcji spółki, ale 9,43 proc. stanowią akcje pracownicze.

Reklama

Pakiet 51 proc. akcji spółki jest wart - według wyceny giełdowej - prawie 5 mld zł; resort będzie oczekiwał 10-20 proc. premii za przejęcie kontroli.

MSP już raz rozpisało postępowanie w sprawie sprzedaży Enei. W sierpniu 2009 roku resort zakwalifikował RWE jako jedynego oferenta w procesie prywatyzacji spółki. Ostatecznie, z powodu zbyt dużych rozbieżności cenowych, niemiecki koncern nie złożył wiążącej oferty.

W lutym tego roku Skarb Państwa sprzedał inwestorom instytucjonalnym poprzez giełdę 16,05 proc. akcji Enei, po 16 zł za akcję, schodząc (łącznie z akcjami pracowniczymi) do 60,43 proc. w kapitale spółki. Wartość oferty wyniosła 1,134 mld zł. MSP zapowiadało wówczas, że pakiet kontrolny Enei chce sprzedać inwestorowi branżowemu.

Drugim największym akcjonariuszem spółki jest Vattenfall, który w ofercie publicznej Enei objął 18,67 proc. akcji spółki.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do spółki należy m.in. Elektrownia Kozienice.