Podczas gdy w optymistycznych nastrojach politycy i finansiści brali udział w panelach dyskusyjnych na Forum w Davos, w pobliskim hotelu Barrie Wilikinson ostrzegał przed nadejściem katastrofy finansowej w 2015 roku.

„Podstawy ostatniego kryzysu wcale nie zostały usunięte” – powiedział w wywiadzie Barrie Wilkinson, partner z londyńskiej firmy konsultingowej Olivier Wyman. „Przyczyny poprzedniego kryzysu, czyli luźna polityka budżetowa oraz brak równowagi w handlu, obecnie są jeszcze większe niż były przed kryzysem”.

Co ciekawe, w hierarchii ważności podczas Forum Ekonomicznego w Davos, Wilkinson zajmował bardzo niską pozycję. Jego elektroniczna karta identyfikacyjna nie pozwalała mu na dostęp do większości paneli oraz wydarzeń wieczornych w szwajcarskim kurorcie. Pesymistyczne przesłanie Barrie’ego Wilkinsona mogłoby poważnie zakłócić huraoptymizm tych, którzy znajdowali się w centrum uwagi podczas Forum w Davos i z wielką emfazą podkreślali postęp dokonany od początku kryzysu w 2008 roku.

>>> Czytaj też: Forum w Davos: dług publiczny tematem numer jeden

Raport Wilkinsona, zatytułowany „Kryzys Finansowy 2015: Historia, której można uniknąć”, nie jest tak optymistyczny, jak nastawienie większości uczestników Forum. Ten 24-stronicowy tekst opisuje, w jaki sposób banki, nie chcąc zaakceptować niższych zysków z akcji, pompują nową bańkę poprzez próbę złowienia ogromnych zysków na towarach lub na rynkach wschodzących.

Reklama

>>> Polecamy: Zobacz, jak nudzą się rekiny finansjery na Forum Ekonomicznym w Davos (ZDJĘCIA)

Skoncentrowanie wszelkich regulacji na bankach, może prowadzić do przeniesienia ryzykownych działań na nieuregulowane fundusze, które również stanowią zagrożenie dla systemu.

>>> Zobacz również: Chińska gospodarka załamie się w ciągu pięciu lat

Raport Wilkinsona zachęca dyrektorów banków i udziałowców, aby wreszcie zaakceptowali fakt, że poziom zysków z ostatnich lat nie jest możliwy do utrzymania. Lepiej natomiast skupić się na monitorowaniu ryzyka, szczególnie w tych obszarach, gdzie istnieje możliwość ponadprzeciętnego zysku.