Jako coraz popularniejszy produkt, fundusze ETF łączą korzyści i łatwość inwestowania w akcje z zaletami inwestowania w fundusze powiernicze oraz dywersyfikacją związaną ze śledzeniem funduszy za pośrednictwem gotowych produktów.

Każdy fundusz ETF śledzi jakiś indeks lub benchmark, co oznacza, że celem ETF jest replikowanie zmian śledzonego indeksu lub benchmarku. Fundusze ETF śledzą określone indeksy akcji, obligacji, towarów lub walut – niektóre koncentrują się na wybranych regionach, podczas gdy inne skupiają się na określonych sektorach, w rezultacie czego idealnie nadają się do dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych.

ZASADA: niektóre fundusze ETF, zwane „odwrotnymi” (inverse) lub „krótkimi” (short), replikują odwrotne zachowanie indeksu lub benchmarku, oferując inwestorom okazję do odnoszenia korzyści ze spadających cen. Lewarowane fundusze ETF oferują tymczasem stałą dźwignię zmian indeksu, zwykle około 2:1 lub 3:1.

KORZYŚCI: pasywne zarządzanie funduszem ETF zwykle przyczynia się do ograniczenia kosztów w stosunku do funduszy tradycyjnych. Korzyść ta w połączeniu z dostępnością funduszy lewarowanych lub „odwrotnych” sprawia, że idealnie nadają się one do inteligentnego tworzenia zdywersyfikowanych portfeli. Inwestor może podążać za opiniami lub preferencjami, efektywnie zyskując ekspozycję na poszczególne sektory, regiony i indeksy.

Reklama

Kolejną cechą charakterystyczną funduszy ETF jest to, że są one notowane po cenach bardzo zbliżonych do wartości netto aktywów bazowych. Jest to możliwe dzięki temu, że tzw. „uprawnieni uczestnicy” – zwykle duże instytucje – mogą wymieniać akcje bazowe bezpośrednio na jednostki funduszu w drodze barteru. „Uprawnieni uczestnicy” mogą zatem wykorzystywać wszelkie okazje związane z arbitrażem w sytuacji, w której cena akcji bazowych funduszu jest znacząco wyższa lub niższa od wartości jego jednostek. W rezultacie można mieć pewność, że cena jednostki funduszu ETF pozostanie zbliżona do wartości aktywów bazowych.

Zobacz pozostałe części poradnika:

>>> Poradnik inwestora: obrót kontraktami CFD

>>> Poradnik inwestora: Krótka sprzedaż akcji

>>> Poradnik inwestora: Jak minimalizować ryzyko?

>>> Poradnik inwestora: wady i zalety poszczególnych akcji

>>> Poradnik inwestora: jak przewidywać przyszłe ceny akcji