W Europie gwałtownie wzrasta liczba samobójstw i osób cierpiących na depresję z powodu drastycznych oszczędności w ich krajach.

Jak pisze serwis internetowy CNBC, kryzys zadłużeniowy i drastyczne oszczędności wprowadzane w krajach Europy powodują znaczny wzrost zachorowań na depresję, samobójstw oraz innych problemów psychologicznych. Zarazem rządy obniżają wydatki na opiekę medyczną nawet o 50 proc.

Wzrostowi problemów natury mentalnej nie można się dziwić w sytuacji, gdy znaczne ilości osób dotyka problem długów i bezrobocia, które fatalnie odbijają się ja ich życiu osobistym.

Jest to jednak sytuacja bardzo alarmująca. Według cytowanego przez CNBC Richarda Colwilla, przeprowadzone niedawno w Wielkiej Brytanii badanie sugeruje, że w kraju tym prawdopodobnie z powodu panującej recesji odebrało sobie życie ponad 1000 osób. Inne badania wykazały podobną tendencję do wzrostu liczby samobójstw w innych europejskich krajach.

Reklama

Brytyjscy lekarze, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej przez Insight Research Group, przyznają, że zauważyli związany z rządowymi oszczędnościami i sytuacją gospodarczą wzrost w ilości przypadków nadużywania alkoholu, lęków, depresji i próśb o przeprowadzenie aborcji ze względów finansowych, podaje CNBC.

Josée Van Remoortel, doradca europejskiej organizacji Mental Health Europe, zauważa, że „kryzys finansowy nie będzie trwał wiecznie. Ale pospieszne działania podjęte przez rządy żeby załatać gospodarkę na pewno będą miały długotrwałe skutki.”