Inflacja w strefie euro nie zmieniła się w grudniu. Dzięki wyhamowaniu tempa wzrostu cen energii, ceny żywności rosły w tym samym tempie co w ubiegłym miesiącu.

Zharmonizowany indeks cen konsumenckich (HICP) w grudniu 2012 r. wzrósł w strefie euro o 0,4 proc. m/m, zaś w ujęciu rocznym inflacja HICP wyniosła 2,2 proc. wobec 2,2 proc. r/r miesiąc wcześniej - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Konsensus rynkowy wynosił 2,2 proc. r/r i był zgodny ze wstępnymi szacunkami Eurostatu.

Inflację w krajach strefy euro najbardziej zawyżyły ceny alkoholu i papierosów (3,6 proc.), utrzymania mieszkania (3,4 proc.) oraz wyżywienia i edukacji (po 3,0 proc.). Ceny komunikacji spadły o 3,8 proc. Niską inflację odnotowano też na rynku produktów do domu (1 proc.) oraz rekreacji i kultury.

Tempo wzrostu cen w Polsce

Reklama

W Polsce inflacja HICP w ostatnim miesiącu 2012 roku nie zmieniła się w ujęciu miesięcznym, zaś w ujęciu rocznym spadła do 2,2 proc. wobec 2,7 proc. r/r miesiąc wcześniej - podał też Eurostat. Oznacza to znaczne wyhamowanie wzrostu cen.

Według wczorajszych danych GUS, inflacja CPI w Polsce wyniosła w grudniu 0,1 proc. m/m i 2,4 proc. r/r (wobec 2,8 proc. w listopadzie).

Polska jest jednym z krajów gdzie w ciągu 12 miesięcy 2012 roku średnio odnotowywano najwyższy poziom inflacji - 3,7 proc. W ujęciu średniorocznym szybciej ceny rosły tylko w Islandii, która nie należy do UE (6,0 proc.), a także na Węgrzech (5,7 proc.), w Estonii (4,2 proc.) oraz w Słowacji (3,7 proc.).

Inflacja HICP w całej Unii Europejskiej wyniosła w grudniu 0,3 proc. w ujęciu miesięcznym i 2,3 proc. rok do roku (wobec 2,4 proc. w listopadzie) - wynika z raportu Eurostatu.

Europejski Bank Centralny pozostawił stopę procentową w zeszłym miesiącu na niezmienionym, rekordowo niskim poziomie 0,75 proc. Prezes Mario Draghi powiedział, że widzi pozytywne tendencje w gospodarce strefy euro. EBC przewiduje, że ceny konsumpcyjne w 2013 roku wzrosną o 1,6 proc. a gospodarka skurczy się o 0,3 proc.

ikona lupy />
Średnioroczna inflacja w różnych krajach Europy w 2012 roku / Forsal.pl