Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła na koniec października tego roku 13 proc., tyle samo co w ubiegłym miesiącu – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). We wrześniu ubiegłego roku wskaźnik ten wynosił 12,5 proc.

Dane GUS są zgodne z szacunkami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które swoje wyliczenia stopy bezrobocia opiera na informacjach z lokalnych urzędów pracy. Projekt przyszłorocznego budżetu zakłada, że na koniec 2013 i 2014 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wzrośnie do 13,8 proc.

>>> Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: do końca roku bezrobocie mniejsze niż w latach poprzednich

W całym kraju zarejestrowanych jest obecnie 2,075 mln bezrobotnych. To co prawda o 0,4 proc. mniej niż we wrześniu tego roku, ale o 4 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła na koniec października tego roku 245,8 tys. osób wobec 252,5 tys. miesiąc wcześniej - podał również GUS. Rok temu w październiku liczba nowych bezrobotnych wynosiła 264 tys. osób.

Reklama

>>> Czytaj też: Unia walczy z bezrobociem: 8 mld euro na pomoc młodym

20-procentowe bezrobocie straszy w Warmińsko-mazurskiem

Regionem z najniższym bezrobociem w Polsce jest Wielkopolska. Stopa bezrobocia wyniosła tu w październiku 9,3 proc. Na drugim miejscu uplasowało się Mazowsze z 10,9-procentowym bezrobociem, a na trzecim województwo śląskie (11 proc.). Najgorsza sytuacja na rynku pracy panuje w województwie warmińsko-mazurskim. Stopa bezrobocia wynosi tutaj 20,6 proc. W województwie kujawsko-pomorskim bezrobocie wyniosło 17,4 proc., a w zachodniopomorskim – 17 proc.

W ujęciu miesięcznym stopa bezrobocia najbardziej obniżyła się w województwie lubuskim (o 0,2 pkt proc.), a wzrosła w województwie warmińsko-mazurskim (o 0,2 pkt proc.) i zachodniopomorskim (o 0,1 pkt proc.). W porównaniu z październikiem ubiegłego roku bezrobocie wzrosło we wszystkich województwach. Najmocniejszy skok zanotowało województwo świętokrzyskie (o 1,1 pkt proc.), warmińsko-mazurskie (o 0,8 pkt proc.) i lubelskie (o 0,7 pkt proc.), a najmniejszy – wielkopolskie i zachodniopomorskie (po 0,1 pkt proc.).

Poniżej mapa bezrobocia w Polsce wg województw (najedź kursorem na województwo, aby wyświetlić procent bezrobotnych):

BAEL wskazuje na lekkie ożywienie na rynku pracy

„Według wstępnych wyników Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności w III kwartale tego roku na rynku pracy była lepsza niż w poprzednim kwartale i nie odbiegała istotnie od obserwowanej przed rokiem. Nieznacznie mniejsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku było bezrobocie, nieco poprawiła się relacja liczby osób niepracujących do pracujących. Podobne jak przed rokiem były wskaźnik zatrudnienia i liczba pracujących” – czytamy w komunikacie GUS.

Stopa bezrobocia mierzona według BAEL spadła w III kw. 2013 roku do 9,8 proc. z 10,4 proc. w poprzednim kwartale. Z kolei współczynnik aktywności zawodowej wzrósł w ostatnim kwartale do 56,2 proc. z 55,9 proc. w poprzednich trzech miesiącach, a wskaźnik zatrudnienia wyniósł 50,7 proc. wobec 50,0 proc. kwartał wcześniej.

>>> Czytaj też: Niemcy - jedyne państwo w UE, w którym bezrobocie spadło w czasie kryzysu

Główny ekonomista Nordea Bank Polska Piotr Bujak uważa, że w najbliższych miesiącach - do lutego, marca przyszłego roku - stopa bezrobocia najprawdopodobniej będzie rosła. Zaznaczył, że są one rozczarowaniem, ale mimo wszystko lekkim. Według niego nie zmienia się ocena perspektyw naszej gospodarki.

Kolejne ważne dane GUS poda w piątek - będzie to kolejny odczyt PKB w trzecim kwartale.