Odnośnie zysków za 2012 r., KNF zalecała bankom, aby maksymalny poziom dywidendy nie przekraczał 75 proc. zarobku.

"W wyniku polityki dywidendowej konsekwentnie realizowanej w ostatnich latach zgodnie z zaleceniami KNF baza kapitałowa sektora finansowego w Polsce uległa istotnemu wzmocnieniu. Stan ten pozytywnie wpływa na zewnętrzne oceny krajowego systemu finansowego jako całości, jak i poszczególnych instytucji finansowych" - czytamy w komunikacie Komisji.

Jednak ze względu na utrzymujące się podwyższone ryzyko w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki, KNF zaleca utrzymanie silnej bazy kapitałowej, a w niektórych przypadkach jej dalsze wzmocnienie. W wymagającym otoczeniu gospodarczym bufory kapitałowe są podstawą stabilności i dalszego rozwoju instytucji finansowych, podkreśla regulator.

"Zaleca się, aby dywidendę w wysokości do 100 proc. zysku mogły wypłacić banki, które spełniają wszystkie poniższe kryteria:

Reklama

* bank nie jest objęty programem postępowania naprawczego,

* współczynnik wypłacalności powyżej 12 proc.;

* współczynnik Tier 1 powyżej 9 proc.;

* prognoza współczynnika wypłacalności na koniec 2014 r. w scenariuszu testów warunków skrajnych (referencyjnym) powyżej 12 proc.;

* prognoza współczynnika Tier 1 na koniec 2014 r. w scenariuszu testów warunków skrajnych (referencyjnym) powyżej 9 proc.;

* ocena BION ogólna nie gorsza niż 2,5;

* ocena BION w zakresie poziomu kapitału nie gorsza niż 2,5











KNF zwraca uwagę, że w porównaniu z kryteriami dotyczącymi podziału zysku za 2012 r. wprowadzono następujące zmiany:

* zniesiono ograniczenia maksymalnego poziomu wypłaty z zysku,

* zrezygnowano z uwzględnienia wyników szokowych testów warunków skrajnych,

* złagodzono kryterium ogólnej oceny BION,

* zrezygnowano z uwzględnienia oceny BION dla adekwatności kapitałowej





Komisja zaznacza, że w przypadku banków spółdzielczych, ze względu na odmienną specyfikę ich działalności, strukturę właścicielską, a także konieczność stopniowej amortyzacji funduszu udziałowego, zakłada się uzupełnienie wskazanego powyżej podejścia systemowego o podejście indywidualne.

>>> O sektorze bankowym UE: Pożyczkodawcy stabilniejsi, ale i mniej zyskowni