„W wyniku polityki dywidendowej konsekwentnie realizowanej w ostatnich latach zgodnie z zaleceniami KNF baza kapitałowa sektora finansowego w Polsce uległa istotnemu wzmocnieniu. (...) Jednak ze względu na utrzymujące się podwyższone ryzyko w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki zaleca się utrzymanie silnej bazy kapitałowej, a w niektórych przypadkach jej dalsze wzmocnienie” – wskazuje KNF.
Na łagodniejsze wymogi w zakresie dywidendy mogą liczyć m.in. banki. O ile zalecenia dotyczące 2012 r. mówiły, że maksymalny poziom wypłaconej dywidendy nie powinien przekroczyć 75 proc. zysku, o tyle teraz nadzór dopuszcza możliwość wypłaty do 100 proc. Warunki, jakie trzeba spełnić, to m.in. współczynnik wypłacalności powyżej 12 proc., a współczynnik wypłacalności Tier 1, czyli dla podstawowego kapitału obejmującego np. zatrzymane zyski i wszystkie wyemitowane akcje zwykłe – powyżej 9 proc. KNF nie wskazuje, ile banków i które będą mogły pozwolić sobie na przekazanie akcjonariuszom całego zysku.
– Ważne będą dane na koniec roku – tłumaczy Łukasz Dajnowicz z KNF. Marcin Materna, analityk Millennium DM, wyjaśnia, że z wypłatą takiej dywidendy wśród dużych banków giełdowych problemów nie powinny mieć Bank Handlowy i Pekao. Wobec banków spółdzielczych, poza rozwiązaniami systemowymi, KNF będzie stosowała podejście indywidualne.
Na zasadach podobnych jak w 2012 r. pieniądze będą dzieliły zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, które powinny ograniczyć wypłatę dywidendy do 75 proc. zysku za 2013 r. Wypłata całości będzie możliwa, jeśli firmy spełnią ostrzejsze kryteria pokrycia wymagań kapitałowych. Od 75 do 100 proc. zysku będzie można oddać udziałowcom także w towarzystwach funduszy inwestycyjnych, a spośród domów maklerskich na dywidendę będą mogły pozwolić sobie te, które spełnią warunki dotyczące wymogów kapitałowych. KNF nie określa w ich przypadku maksymalnych dopuszczalnych poziomów.
Reklama
Nie zostały jeszcze przygotowane zasady dzielenia zysku dla powszechnych towarzystw emerytalnych zarządzających OFE. Z ostatecznym stanowiskiem KNF chce poczekać do zakończenia prac legislacyjnych nad zmianami w funkcjonowaniu systemu emerytalnego. Według KNF konieczne jest też przesunięcie przez PTE decyzji o podziale zysku na drugą połowę 2014 r., kiedy zakończy się składanie przez ubezpieczonych oświadczeń o przekazywaniu składki do OFE, a komisja przygotuje rekomendacje dotyczące dywidend na bazie nowych uwarunkowań prawnych i faktycznych.