Miesięcznie w kraju realizowanych jest już prawie 20 mln transakcji zbliżeniowych, co daje Polsce pozycję numer jeden w Europie, poinformowała Małgorzata O'Shaughnessy, dyrektor generalna w Visa Europe.

Odnotowany wzrost (11,3 proc.) był prawie dwukrotnie większy niż przyrost liczby transakcji Visa ogółem (z uwzględnieniem wypłat gotówki z bankomatu), gdzie wzrost wyniósł 6,8 proc., do poziomu 1,3 mld. Wartość płatności kartami Visa zwiększyła się w tym okresie o 5 proc., do równowartości 18,3 mld euro.

Po raz pierwszy w historii łączna wartość transakcji dokonywanych kartami Visa w Polsce w roku sprawozdawczym zwiększyła się praktycznie wyłącznie dzięki przyrostowi płatności bezgotówkowych, czyli wykorzystywaniu kart w ich zasadniczej, płatniczej funkcji. Wartość wypłat gotówki kartami Visa z bankomatów w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy wzrosła marginalnie, o 0,13 proc.

Łączna wartość transakcji dokonywanych kartami Visa przekroczyła 60 mld euro.

Reklama

„Dane za ostatni kwartał roku sprawozdawczego Visa wskazują na wyraźny wzrost dynamiki przyrostu liczby płatności kartami Visa, który w przypadku kart debetowych dla klientów indywidualnych sięga 18,7 proc. Przyśpieszenie to jest efektem wielorakich działań, realizowanych wspólnie z bankami i agentami rozliczeniowymi, a nastawionych na promocję obrotu bezgotówkowego, płatności zbliżeniowych oraz rozwój sieci akceptacji" – powiedziała Małgorzata O'Shaughnessy, dyrektor generalna odpowiedzialna w Visa Europe za Polskę, Czechy i Słowację. „Spodziewamy się dalszych, znaczących wzrostów w kolejnych kwartałach" – dodała.

„Dobrym prognostykiem na przyszłość są dane za ostatni kwartał roku sprawozdawczego Visa Europe, tj. za trzeci kwartał 2013 r. Pokazują one zdecydowane przyśpieszenie w zakresie zarówno liczby (wzrost o 16,3 proc.), jak i wartości (wzrost o 9,7 proc.) płatności kartami Visa" – uważa O'Shaughnessy.

Miesięcznie w Polsce realizowanych jest już prawie 20 mln transakcji zbliżeniowych, co daje Polsce pozycję numer jeden w Europie. Płatności zbliżeniowe coraz mocniej też wypierają gotówkę przy zakupach o niższej wartości.

W Europie do tej pory zostało wydanych 500 mln kart Visa, którymi jest już opłacane jedno na każde 6,50 euro wydawane na konsumpcję. W roku sprawozdawczym zakończonym we wrześniu 2013 r. całkowita wartość transakcji z użyciem kart Visa w Europie przekroczyła poziom dwóch bilionów euro.

>>> Instytucje nie spieszą się z obniżeniem limitu, poniżej którego użytkownik odpowiada za transakcje dokonane skradzionymi kartami zbliżeniowymi. Czytaj więcej