Bronisław Komorowski podczas spotkania z członkami kapituły nagrody gospodarczej prezydenta PR podkreślił, że zaproponowana przez niego zmiana ordynacji podatkowej ma zbudować pozytywny klimat wokół przedsiębiorczości. W przypadkach, kiedy prawo nie jest jasne, zdaniem prezydenta należy je poprawić, albo też rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatników, także przedsiębiorców. Według głowy państwa trzeba znaleźć i wprowadzić jak najwięcej rozwiązań, które razem złożą się na pozytywny klimat wokół biznesu w Polsce.

Bronisław Komorowski proponuje też ograniczenie urzędom czasu na rozpatrywanie sprawy. Chodzi o to, żeby administracja podatkowa nie mogła w nieskończoność rozpatrywać sprawy, bo to grozi na przykład upadłością firm.

Wiceprzewodniczący rady podatkowej konfederacji Lewiatan, Rafał Iniewski podkreśla, że prezydenckie propozycje zmian są korzystne dla podatników. Jego zdaniem, najważniejsze jest wprowadzenie zasady „in dubio pro tributario”. Mówi ona, że wątpliwości dotyczące przepisów podatkowych powinny być interpretowane na korzyść płacącego daninę. To zmiana, która od lat była postulowana przez specjalistów podatkowych.

Posłowie będą kontynuować prace na prezydenckim pomysłem ordynacji podatkowej. Parlamentarzyści skierowali go do prac w komisji. Główna zmiana polega zdjęciu z podatników odpowiedzialności za niejasne sformułowaniu przepisów.
Minister w Kancelarii Prezydent, Olgierd Dziekoński, podkreślił że Polska potrzebuje uproszczenia przepisów podatkowych.

Reklama

>>> Czytaj też:RPP nie zaskoczyła. Stopy procentowe bez zmian

Przedstawiciel prezydenta podkreślił, że w ostatnim raporcie Doing Buisness Polska znalazła się na 32. Miejscu na prawie 200 ocenianych państw. Gorzej jest w dziedzinie łatwości płacenia danin Pod tym Polska zajęła 87 miejsce. 18 płatności, których musi dokonać przedsiębiorca składają się na 38,7 procenta zysku brutto. Na rozliczenie podatków przeciętny biznesmen poświęcił 286 godzin w roku.

Poseł PiS, Jerzy Żyżyński chwalił inicjatywę prezydenta, ale zaznaczył, że państwo wciąż nie budzi zaufania wśród podatników. Państwo natomiast patrzy na podatników, jakby ci, chcieli uniknąć płacenia podatków. Poseł PiS podkreśla, że przez to państwo jest finansowane.

Jakie zmiany przynosi prezydencka nowela? Wątpliwości dotyczące przepisów podatkowych powinny być interpretowane w interesie podatników. Bronisław Komorowski proponuje też ograniczenie czasu, w jakim urzędy mogą rozpatrywać sprawy. Chodzi o to, żeby administracja podatkowa nie mogła w nieskończoność rozpatrywać sprawy, bo to grozi na przykład upadłością firm.

>>> Czytaj też: BofA Merrill Lynch: Polska najszybciej rozwijającym się krajem Europy Środkowo-Wschodniej