"Celem międzynarodowego projektu pt. 'Opracowanie skutecznych technologii zamykania służących do bezpiecznego, kontrolowanego i wydajnego dostarczania nanomateriałów zawierających substancje aktywne' po stronie Boruty-Zachem jest stworzenie technologii przemysłowej do produkcji PGA i Lewanu, które będą wykorzystywane do zamykania nano-cząstek transportujących substancje czynne" - czytamy w komunikacie.

Poziom wnioskowanego dofinansowania wynosi 100% wartości projektu. Spółka jest głównym koordynatorem wieloetapowego projektu z ramienia międzynarodowego konsorcjum zrzeszającego renomowanych producentów chemii specjalistycznej, hi-tech i instytucji naukowych, podano także.

Poza Borutą-Zachem, członkami konsorcjum są m.in. Evonik Industries, EmulTech BV, brytyjski Instytut Medycyny Pracy, Uniwersytet Wrocławski oraz włoski Uniwersytet w Modenie i rzymski Consiglio Nazionale Delle Ricerche.

"Koordynujemy międzynarodowy projekt badawczo-rozwojowy mający na celu dywersyfikację wykorzystania budowanej pod produkcję biosurfaktantów infrastruktury przemysłowej i badawczo-rozwojowej. Partnerzy, których gościliśmy w fabryce w Bydgoszczy,zdecydowali się połączyć z nami siły w drodze po dofinansowanie warte niemal 5 milionów euro. Bioreaktory, jakimi wyposażamy fabrykę mają wiele możliwych zastosowań - także dla technologii wytwarzania prebiotyków opartej na biosyntezie związków PGA i Lewanu - a ten rynek zgodnie z przewidywaniami analityków osiągnie w 2020 roku  wartość 6,3 mld euro" - powiedział wiceprezes Boruty-Zachem Marcin Pawlikowski, cytowany w komunikacie.

Boruta-Zachem S.A. działa w trzech obszarach: produkcji barwników i pigmentów, produkcji biosurfaktantów oraz prowadzi działalność badawczo rozwojową w zakresie innowacyjnych rozwiązań chemicznych do prac nad nowymi produktami. Boruta-Zachem SA posiada zakłady produkcyjne w Bydgoszczy i Zgierzu.