W rozliczeniu za 2014 r. podatnicy mogą przesłać przez internet formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. E-zeznania można wysłać na kilka sposobów: za pomocą systemu e-Deklaracje lub – co jest nowością – skorzystać ze wstępnie wypełnionego zeznania przez administrację podatkową. Ta ostatnia opcja dotyczy tylko tych, którzy rozliczają się z fiskusem na formularzu PIT-37.

Zwykle na wypełnienie i wysłanie zeznania przez internet potrzeba od kilku minut do pół godziny. Wiele zależy od tego, jakim sprzętem komputerowym i połączeniem z internetem dysponujemy.

>>> Czytaj też: Polacy chcą zmian podatkowych. Jakie obciążenia są dla nas najgorsze?

System e-Deklaracje

Podatnicy, którzy chcą wysłać zeznanie roczne PIT (dotyczy wszystkich zeznań) za pomocą systemu e-Deklaracje, mają trzy możliwości: formularze interaktywne, aplikację e-Deklaracje Desktop, które udostępnia za darmo Ministerstwo Finansów, lub oprogramowanie do wysyłania PIT dostarczone przez zewnętrznych producentów.

Skupmy się na rozwiązaniach, które proponuje resort finansów. Osoba, która zdecyduje się na wypełnienie formularza interaktywnego, musi w praktyce postępować podobnie jak wtedy, gdy wypełniałaby druk papierowy. Różnica polega na tym, że zeznanie wypełnia, korzystając z komputera i internetu. Podobnie działa aplikacja e-Deklaracje Desktop. Różnica między nią a formularzami interaktywnymi polega na tym, że podatnik instaluje na swoim komputerze specjalny program do wypełnienia i wysłania PIT do urzędu skarbowego. Wszystkie operacje związane z e-PIT wykonuje w tym programie. Ponadto, poza samymi formularzami, dostaje np. bazę aktów prawnych niezbędnych do wypełnienia zeznania. Bez względu jednak na to, czy podatnik wybierze formularze interaktywne, czy aplikację e-Deklaracje Desktop, musi pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl i zainstalować odpowiednie oprogramowanie.

Jak wypełnić

Podatnicy, którzy wybrali formularz interaktywny, muszą postępować podobnie jak w przypadku formularza papierowego. Przy większości pól znajdują się podpowiedzi z krótkim opisem oraz sposobem ich wypełniania. Podatnik w każdej chwili może też sprawdzić poprawność formularza lub go wyczyścić. Kolejne pola zeznania system będzie weryfikował pod względem struktury, a więc zgodności wpisanych danych z wzorcem określonym w systemie.

Podatnik musi pamiętać o wybraniu właściwego urzędu skarbowego, dodaniu załączników, jeśli korzysta z ulg, oraz przekazaniu 1 proc. podatku. Po wypełnieniu formularza należy go podpisać, wybierając dane autoryzujące (trzeba podać: imię, nazwisko, identyfikator podatkowy, datę urodzenia oraz kwotę przychodu z zeznania za 2013 r.) lub e-podpis z kwalifikowanym certyfikatem. Po pomyślnym wysłaniu e-PIT trzeba jeszcze pobrać urzędowe poświadczenie odbioru.

>>> Czytaj też: PIT 2014: za niecałe 3 tygodnie mija termin rozliczenia się fiskusem