"Zmiana ratingu była zapowiedziana przez agencję w dniu 17 marca 2015 r. (...) w związku z ogłoszoną wcześniej nową metodologią oceny banków przez Moody's i rewizją oceny rządowego wsparcia dla tych banków" - czytamy w komunikacie.

Podwyższenie o jeden poziom ratingu depozytowego i nadrzędnego długu niezapezpieczonego do A3 s perspektywą pozytywną wynika z potwierdzenia ratingu Baseline Credit Assessment (BCA) Adjusted Baseline Credit Assessment (Adjusted BCA) na poziomie baa1, a także z analizy agencji, która doprowadziła do przyznania ratingów o poziom wyższych niż Adjusted BCA, podano.

Wśród czynników, które wpłynęły na zmianę wymieniono działalność banku na zróżnicowanych rynkach, akceptowalny poziom ryzyka związanego z aktywami, odpowiedni poziom kapitału i zwiększającą się rentowność. Podkreślono także umiarkowane prawdopodobieństwo pomocy publicznej dla banku.

Banco Santander to pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Jest notowany na GPW od grudnia 2014 r. Jest też głównym akcjonariuszem Banku Zachodniego WBK.