Wiceprzewodniczący KNF podał, że w ostatnich dniach Komisja przeprowadziła ankietę w grupie 30 największych banków w kraju. Banki te reprezentują około 80 proc. całego sektora bankowego w Polsce.

„Większość z tych banków w IV kw. ubiegłego roku i I kw. tego roku podnosiła marże i oprocentowanie kredytów. 15 banków podniosło marżę lub oprocentowanie w przypadku kredytów mieszkaniowych, a w sektorze kredytów konsumpcyjnych taki ruch wykonało 12 banków” – dodał.

Wiceprzewodniczący podał również, że 14 spośród ankietowanych banków podniosło opłaty w przypadku kredytów dla małych i średnich firm, a 10 z nich – jedynie te z kapitałem zagranicznym – dla kredytów kierowanych do dużych przedsiębiorstw.

„Są w tej grupie pojedyncze banki, które nie podniosły opłat” – dodał.

Podczas posiedzenia komisji o braku podwyżek informowali przedstawiciele Banku Ochrony Środowiska oraz Deutsche Banku. O braku podwyżek informował na wtorkowej konferencji również prezes Banku Pekao, Luigi Lovaglio.

Deutsche Bank Polska: 120 mln zł na podatek bankowy

Deutsche Bank Polska szacuje, że kwota podatku bankowego, którą zapłaci w tym roku wyniesie ok. 120 mln zł, poinformował prezes Krzysztof Kalicki.

"W tym roku szacujemy, że koszt podatku bankowego będzie wynosił ok. 120 mln zł. To duże uderzenie w ekonomikę banku" - powiedział prezes podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Prezes poinformował, że w grudniu bank podniósł marże na kredyt hipoteczny.

"Mieliśmy najniższe na rynku marże i musieliśmy dopasować strukturę kosztów do struktury aktywów. Teraz jesteśmy bardziej nastawieni na udzielanie kredytów dla małych i średnich firm. W styczniu udzieliliśmy kredytów na 100 mln zł. Rozważamy podniesienie opłat i prowizji w szczególności tam, gdzie wynosiły 0 zł"- powiedział Kalicki.

Dużo będzie wynikało ze zmiany modelu biznesowego, będziemy się wycofywać z produktów niskomarżowych, podkreślił.

Prezes poinformował, że jednorazowe dodatkowe koszty, jakie bank poniósł w ub. roku sięgnęły 85 mln zł.

"Gdybyśmy spojrzeli na kwotę kosztów BFG, upadające banki, fundusz pomocy w BGK, to nasze koszty w 2015 r. tylko z tego tytułu wzrosły o 85 mln zł, co przy wyniku ok. 170 mln zł to bardzo duże obciążenie" -powiedział prezes.

"Polityka prowizji i opłat jest skomplikowana, bo niektóre będzie my obniżać, np. koszty inspekcji, nie będziemy pobierać opłat za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Sytuacja jest złożona, ale na pewno sytuacja średnich banków jest trudniejsza, nawet jeśli są prowadzone konkurencyjnie" - powiedział Kalicki.

>>> Czytaj też: Bezprecedensowe wydarzenie. Banki spowiadają się z podwyżek opłat przed PiS

mBank: spadek zysku netto o 1/3?

mBank spodziewa się, że ze względu na podatek bankowy, obowiązujący od lutego br., jego zysk netto może spaść o jedną trzecią w skali roku, poinformował prezes Cezary Stypułkowski.

"Oczekujemy, że zysk banku może spaść o jedną trzecią w tym roku, głównie ze względu na obciążenia wynikające z podatku bankowego"- powiedział Stypułkowski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Dodał, że w tym roku spadnie także wskaźnik zwrotu z kapitałów (ROE).

"ROE w 2016 będzie istotnie niższy ze względu na rosnące koszty finansowania, związane z obniżeniem ratingu Polski przez jedną z agencji ratingowych" - dodał. W 2015 roku ROE wyniosło 11,8%.

mBank miał 1 301,25 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 1 286,67 mln zł zysku rok wcześniej.

mBank (dawniej BRE Bank) należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW w 1992 roku.

Bank Pekao szacuje koszt podatku bankowego na 500 mln zł w 2016 r.

Bank Pekao szacuje, że kwota, którą przeznaczy na podatek bankowy w 2016 roku wyniesie 500 mln zł, poinformował prezes Luigi Lovaglio.

"Gospodarka będzie w dalszym ciągu rosła, stopy proce prawdopodobnie jeszcze spadną, podatek bankowy od lutego obciąży sektor bankowy łącznie kwotą ponad 4 mld zł, z czego na Bank Pekao przypadnie 500 mln zł" - powiedział Lovaglio podczas konferencji prasowej.

Bank Pekao miał 2 292,5 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2015 roku wobec 2 714,7 mln zł rok wcześniej.

Bank Pekao działa od ponad 80 lat i jest jednym z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej. Dysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (ponad 1000 placówek w całym kraju) oraz siecią ponad 4000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i 20 000 w całej Europie. Od 1998 roku akcje Pekao są notowane na warszawskiej giełdzie. Bank od 1999 r. należy do włoskiej grupy UniCredit.

Źródło: ISBNews/PAP