Decyzja ta jest zgodna z konsensusem PAP - 21 z 22 ankietowanych przez PAP ekonomistów było zdania, że RPP na marcowym posiedzeniu utrzyma stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. 1 ekonomista oczekiwał redukcji stóp o 25 pb. Zdaniem większości ekonomistów biorących udział w ankiecie RPP nie zmieni w tym roku obecnego poziomu stóp procentowych.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu ubiegłego roku, obniżając je o 50 pb.

Piątkowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.

Konferencja prasowa, na której RPP poda uzasadnienie do swojej decyzji rozpocznie się o godz. 16.00.

W komunikacie RPP znajdą się również elementy najnowszej projekcji inflacji i wzrostu PKB, opracowanej przez Instytut Ekonomiczny NBP. Będą to przedziały, w jakich z 50-procentowym prawdopodobieństwem ukształtują się roczne wskaźniki inflacji oraz wzrostu gospodarczego w latach 2016-2018. Projekcja stanowi jedną z przesłanek, na podstawie których RPP podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych. Pełny raport o inflacji wraz z projekcją zostanie opublikowany przez NBP we wtorek, 15 marca o godz. 9.00.

>>> Czytaj też: Inflacja wyniesie 0,7 proc. w 2016 roku? Wiceminister finansów: Tragedii nie będzie