statystyki

Pierwszy lot gigantycznego sterowca odwołany. To największy statek powietrzny na świecie

15 sierpnia 2016, 09:33
Źródło:PAP
Airlander 10

Airlander 10źródło: Materiały Prasowe

Brytyjscy budowniczowie określanego jako największy w świecie statek powietrzny sterowca Airlander 10 odwołali w niedzielę jego pierwszy próbny lot tuż przed zaplanowanym startem.

Reklama

Reklama

Mający niektóre cechy samolotu - w tym start z rozbiegu - i dlatego nazywany hybrydowym pojazd miał wznieść się w powietrze z położonego około 70 kilometrów na północ od Londynu lotniska Cardington. Stephen McGlennan, szef będącej producentem sterowca firmy Hybrid Air Vehicles oświadczył, iż start wstrzymano ze względu na "drobną kwestię techniczną", z którą nie będzie można sobie poradzić przed zapadnięciem zmroku. Nie podał jednak konkretnego terminu wznowienia próby.

92-metrowej długości kadłub sterowca tworzą trzy połączone ze sobą na płask zbiorniki w kształcie cygar o łącznej objętości 38 tys. metrów sześciennych, wypełnione niepalnym helem. Według konstruktorów pojazd będzie mógł utrzymać się w powietrzu do dwóch tygodni, latając z prędkością do 150 kilometrów na godzinę. Jego ładowność to 48 pasażerów lub 10 ton ładunku przy masie własnej 20 ton. Zużycie paliwa na kilometr lotu ma być pięciokrotnie mniejsze niż w przypadku samolotów o podobnej zdolności przewozowej.

Airlander 10 był początkowo projektowany na zamówienie sił zbrojnych USA, które zamierzały używać go do zadań wywiadowczych w Afganistanie. Choć amerykański program wojskowego wykorzystania sterowców anulowano w 2013 roku, budowa posuwała się dalej dzięki funduszom od brytyjskich agend rządowych i indywidualnych darczyńców.

W czasie pierwszej wojny światowej i po niej w ówczesnej wojskowej bazie lotniczej Cardington budowano pierwsze brytyjskie sterowce.

>>> Czytaj też: Radomskie lotnisko trafi w ręce Izraelczyków? "Trwają rozmowy z inwestorami"

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze