Jeszcze przed godziną 10:00 akcje Pekao notowane na warszawskim parkiecie traciły ok. 0,8 proc. Po konferencji prasowej zarządu PZU przez chwilę zaczęły zyskiwać na wartości o ponad 1 proc., potem znalazły się na ponad 1-proc. minusie. Z kolei notowania PZU wyraźnie się umacniają – akcje rosną o ponad 5 proc. za sztukę. Kurs akcji Aliora zyskuje ok. 10 proc.

Dziś rano PZU poinformował, że razem z Polskim Funduszem Rozwoju kupuje od UniCredit 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł, w tym PZU zapłaci 6,46 mld zł. Kupujący zapłacą za akcje banku po 123 zł.

"Sprzedaż przez UniCredit całego posiadanego pakietu Pekao to namacalny przykład podejścia strategicznego, ogłoszonego 11 lipca 2016 r., według którego grupa ma zamiar koncentrować się na wzmocnieniu i optymalizacji swojej pozycji kapitałowej, utrzymując jednocześnie strategiczną elastyczność, aby móc skorzystać z szans, które pozwalają tworzyć wartość" - czytamy w odrębnym komunikacie banku UniCredit.

Nabycie akcji Pekao jest zgodne ze strategią PZU do 2020 roku, która zakłada stworzenie grupy bankowej posiadającej aktywa w wysokości co najmniej 140 mld zł oraz osiągnięcie 50 mld zł aktywów w zarządzaniu na rzecz osób trzecich, podkreślił ubezpieczyciel.

Obecnie PZU ma ok. 25,26% akcji Alior Banku, który przejął niedawno Meritum Bank oraz podstawową działalność (bez kredytów hipotecznych i TFI) Banku BPH (połączenie prawne już nastąpiło, a operacyjne planowane jest do 31 marca 2017 r). Alior Bank zakończył właśnie bez powodzenia negocjacje w sprawie zakupu podstawowej działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska.

>>> Czytaj też: Repolonizacja banków staje się faktem? Alior nie kupi Polbanku, PZU przejmuje Pekao