Mesko, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisało umowę z Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) na produkcję i dostawę Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych (PPZR) „Piorun" dla Sił Zbrojnych RP, podał resort. Wartość kontraktu wynosi blisko 1 mld zł.

„Na podstawie podpisanej umowy wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka Mesko w latach 2017-2022 wyprodukuje i dostarczy Siłom Zbrojnym RP 1 300 sztuk rakiet oraz 420 sztuk mechanizmów startowych, tworzących Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) „Piorun". Kontrakt jest warty prawie miliard złotych" – czytamy w komunikacie.

„To jest jeden z większych kontraktów. Co więcej, takich, które będą realizowane już począwszy od 2017 roku. Ta broń zostanie dostarczona nowym jednostkom obrony terytorialnej kraju już w 2017 roku. To jest broń defensywna, to jest broń obronna. Wyposażamy nasze jednostki wojskowe przede wszystkim w broń, która ma chronić Polskę, a nie zagrażać i atakować kogokolwiek" – powiedział Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, cytowany w komunikacie.

„To bardzo ważny element naszej myśli strategicznej. Polska jest krajem pokojowym, Polska nikomu nie zagraża, ale Polska będzie się zdecydowanie broniła i każdy agresor musi mieć świadomość, że napotka nie tylko jednostki operacyjne, ale także wojska Obrony Terytorialnej kraju wyposażone w najnowocześniejsze obronne wyposażenie. Trzeba pamiętać, że ten kontrakt kończy realizację tegorocznego budżetu, którego efektem jest wydatkowanie wszystkich pieniędzy, jakie Polacy nam przekazali na modernizację polskiej armii. To się dzieje po raz pierwszy od wielu, wielu lat" – dodał szef MON.

Macierewicz podkreślił także, że w zakładach PGZ odbudowywana jest siła polskiego przemysłu, który stanowi fundament możliwości suwerennego działania polskiej armii, podano również.

Reklama

„Jednym z naturalnych elementów bezpieczeństwa państwa jest posiadanie sprawnego, własnego przemysłu obronnego. I to się w tej chwili dzieje. 'Piorun' to jeden z najnowocześniejszych produktów zbrojeniowych na świecie. To jest po prostu znakomita broń. Podpisujemy umowę w obecności Ministra Obrony Narodowej, któremu podlega przemysł zbrojeniowy. I to jest właściwa perspektywa. Dzięki temu proces integracji wszystkich zakładów przemysłu obronnego przebiega prawidłowo. Właściwe jest również to, że umowa podpisywana jest w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a więc tej organizacji, która proces konsolidacji przemysłu dla Sił Zbrojnych powinna przeprowadzać" – powiedział prezes PGZ Arkadiusz Siwko, cytowany w komunikacie.

PPZR „Piorun" jest przeznaczony do zwalczania śmigłowców, samolotów i rakiet skrzydlatych znajdujących się na pułapach od 10 do ok. 4 tys. m oraz w odległości od 500 do ponad 6 tys. m.

>>> Czytaj też: MON ma komplet umów na dostawę uzbrojenia rakietowego do F16 »