Pogłoski, że związany z Islandczykiem Thorem Bjorgolfssonem fundusz Novator chce sprzedać swoje polskie aktywa telekomunikacyjne, ponownie pojawiły się w samym końcu lata. Wzmogły się, gdy islandzki rząd w październiku znacjonalizował kontrolowany przez Bjorgolfssona bank Landesbank, a Novator sprzedał za 194 mln euro pakiet akcji fińskiej firmy telekomunikacyjnej Elisa.
- Wstępnie Novator żądał za swój pakiet akcji Netii 100 mln euro. Potem cena spadła do 60 mln euro - mówi GP osoba, która zna przebieg rozmów przedstawicieli Novatora z jednym z potencjalnych zainteresowanych.
- Novator wycenił P4 na 500 mln euro, a po kilku tygodniach rozmawiano już o 300 mln euro - mówi nam osoba z branży telekomunikacyjnej.
Według rozmówców GP zakupem akcji Netii mogą być przede wszystkim zainteresowane fundusze typu private equity.
Reklama
- Fundusze mają gotówkę, ale ociągają się z jej inwestowaniem w sytuacji, gdy oprocentowanie lokat jest wysokie, a ceny spółek mogą pójść jeszcze w dół. W hossie nikt nie chce pierwszy sprzedawać, a w bessie nikt nie chce pierwszy inwestować - usłyszeliśmy.
Ostatnio media lansują tezę, że akcje Netii odkupi od Novatora NFI Magna Polonia, która z publicznej oferty akcji na zasadach prawa poboru chce zdobyć ponad 270 mln zł. Pojawiają się też nazwy firm telekomunikacyjnych - m. in. MNI i Crowley Data Poland. Wczoraj prezes MNI potwierdził, że złożył ofertę Novatorowi.
Z rozmów GP z analitykami rysuje się jeszcze jeden scenariusz: swoje akcje od Novatora może kupić Netia. Aby taka transakcja była możliwa, muszą się na nią zgodzić akcjonariusze posiadający ponad 75 proc. akcji spółki.
W przypadku P4 rynek najpierw spekulował, że nabywcą może być któryś z europejskich telekomów. Potem przewagę zdobyły pogłoski, że będą to egzotyczni inwestorzy finansowi, być może związani z funduszami majątku narodowego z Zatoki Perskiej lub Chin. Informatorzy GP twierdzą, że przedstawiciele Novatora rozmawiali także z polskimi operatorami komórkowymi.
Fala pogłosek o możliwej sprzedaży przez Novatora akcji polskich spółek telekomunikacyjnych skłoniły fundusz do wynajęcia agencji PR Media Metropolis. Agencja sonduje m.in. dziennikarzy, co sądzą o pogłoskach, o samym Novatorze, pyta, jakie plotki rozmówcy słyszeli, a także co zdaniem dziennikarzy powinien zrobić Novator, by poprawić swój wizerunek w Polsce.
Na rynku telekomunikacyjnym mówi się nie tylko o Netii i P4. Spekuluje się, że do kupienia jest agresywnie promujący skalę swej działalności wirtualny operator komórkowy Mobil King, który w początku grudnia drastycznie obniżył ceny usług. Tego, że szukają inwestora, nie kryją właściciele Mobylandu, operatora posiadającego częstotliwości w komórkowym paśmie 1800 MHz. Nie powiodła się bowiem transakcja sprzedaży akcji operatora spółce z o.o. Network. Płyną też sygnały, że zasobnego w pieniądze inwestora czy też partnera szuka druga firma mające częstotliwości w paśmie 1800 MHz - Centernet.
Według przedstawicieli telekomów na sprzedaż jest też dysponująca częstotliwościami w paśmie 410 MHz firma Nordisk Polska, która oferuje usługi z wykorzystaniem technologii CDMA. W Szwecji i Norwegii Nordisk Mobiltelefon wystąpił o ochronę przed wierzycielami na czas restrukturyzacji. Od kilku miesięcy spekuluje się też, że nasz kraj opuści amerykańska firma Clearwire, która miała zbudować ogólnopolską sieć w bezprzewodowej technologii WiMax.