Indeks Dow Jones Industrial wzrósł o 0,22 proc. do 20.903,60 pkt.

S&P 500 zwyżkował o 0,33 proc. do 2.372,61 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,39 proc. do 5.861,73 pkt.

Do wzrostów DJI najmocniej przyczyniła się UnitedHealth Group, zaś wśród spółek z S&P 500 najlepiej radził sobie sektor użyteczności publicznej.

Reklama

W piątek publikacją, na którą czekali inwestorzy, był raport z amerykańskiego rynku pracy. Po bardzo dobrych danych wynikających z opublikowanego wcześniej w tym tygodniu raportu ADP (wzrost miejsc pracy o 298 tys.), rynek liczył na mocne oficjalne odczyty, które jednak - choć w większości były wyższe od oczekiwań analityków - tylko umiarkowanie pozytywnie zaskoczyły rynek.

Jak wynika z raportu Departamentu Pracy USA liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w lutym wzrosła o 235 tys. wobec 200 tys. oczekiwań. Stopa bezrobocia wyniosła 4,7 proc., zgodnie z konsensusem. W centrum uwagi znajdą się również dane o wzroście płacy godzinowej, które są istotne z punktu widzenia presji płacowej w gospodarce USA. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w lutym o 0,2 proc. mdm i 2,8 rdr. Tu spodziewano się odczytów odpowiednio na poziomie: 0,3 proc. i 2,8 proc.

Inwestorzy czekali na piątkowe dane w kontekście przyszłotygodniowego posiedzenia Amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Odczyty raczej przesądziły, iż podczas zaplanowanego na 14-15 marca posiedzenia banku dojdzie do podwyżki stóp procentowych o 25 pb. Wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki stopy funduszy federalnych do poziomu 0,75-1,0 proc. w przyszłym tygodniu wynosi 100 procent, a kolejna podwyżka w czerwcu do 1,0-1,25 proc. wyceniana jest na 55 proc. Natomiast następny ruch w górę do 1,25-1,50 proc. rynek wycenia na ok. 60 proc. w grudniu.

Dolar osłabia się do euro o 1,1 proc., a do jena o 0,2 proc.

Jak podaje agencja Bloomberg powołując się na źródło, 9 marca członkowie Europejskiego Banku Centralnego rozważali, czy stopy procentowe mogłyby wzrosnąć przed zakończeniem programu QE. Ponadto, podczas spotkania członkowie Rady Prezesów EBC wymienili się poglądami na temat sposobów informowania i sekwencji wyjścia z "niekonwencjonalnego bodźca" - podaje źródło agencji. Dodaje, że Rada nie omawiała żadnego szczegółowego scenariusza ani nie podjęła wiążących decyzji.

Podczas czwartkowego posiedzenia EBC pozostawił podstawowe stopy procentowe i parametry skupu aktywów bez zmian. W trakcie konferencji po posiedzeniu EBC, jego prezes Mario Draghi ocenił, iż ryzyka dla wzrostu gospodarczego nieco zmalały, a Rada Prezesów EBC dyskutowała nad zmianą forward guidance (komunikacja ścieżki polityki pieniężnej w dłuższym terminie) o możliwości obniżki stóp procentowych, jeżeli zajdzie taka konieczność.

Ceny ropy spadają o blisko 2 proc. Baryłka WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,4 USD, a baryłka Brent na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie po 51,3 USD.

W Europie na zamknięciu Euro Stoxx 50 wzrósł o 0,3 proc., niemiecki DAX zniżkował o 0,1 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,3 proc., zaś brytyjski FTSE 100 zyskał 0,4 proc.

SOLIDNE DANE Z AMERYKAŃSKIEGO RYNKU PRACY W LUTYM

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w lutym wzrosła o 235 tys. wobec 238 tys. przed miesiącem po korekcie. Stopa bezrobocia wyniosła 4,7 proc. vs 4,8 w styczniu. Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła o 217 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 221 tys. po korekcie z 237 tys.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w lutym o 0,2 proc. mdm, po wzroście o 0,2 proc. miesiąc wcześniej po korekcie, wobec 0,1 proc. przed korektą. W ujęciu rocznym wynagrodzenia godzinowe w lutym wzrosły o 2,8 proc., po wzroście o 2,6 proc. w styczniu po korekcie, wobec 2,5 proc. przed korektą. Tu spodziewano się odczytów odpowiednio na poziomie: 0,3 proc. i 2,8 proc.

DŁUGI FIRM SĄ GROŹNE DLA GOSPODARKI - SZEF BANKU CENTRALNEGO CHIN

Prezes chińskiego banku centralnego powiedział w piątek, że Chiny muszą ściśle kontrolować rosnące zadłużenie firm, bo to groźne dla gospodarki. Zapewnił jednocześnie, że chińska gospodarka i jej waluta są stabilne, a spadek rezerw walutowych nie budzi niepokoju.

Szef Ludowego Banku Chin Zhou Xiaochuan powiedział podczas konferencji prasowej odbywającej się w trakcie dorocznej sesji chińskiego parlamentu, że rosnące w szybkim tempie zadłużenie Państwa Środka może być przyczyną problemów finansowych kraju - podała agencja Reutera.

Według Reutera władze w Pekinie próbują zmniejszyć zależność chińskiej gospodarki od kredytów i zredukować zadłużenie firm państwowych. Jednak zdaniem analityków, na których powołuje się Reuters, działania te prowadzone są zbyt wolno. "Udział dźwigni finansowej w strukturze kapitałowej przedsiębiorstw spoza sektora finansowego (...) jest zbyt wysoki" - przyznał, cytowany przez Reutera, Zhou.

UE CHCE BLOKOWAĆ ZAGRANICZNE PRZEJĘCIA W STRATEGICZNYCH SEKTORACH

Unia Europejska pracuje nad regulacjami, które mają na celu blokowanie "politycznie motywowanych" inwestycji zagranicznych w strategicznych sektorach gospodarki - dowiedziała się agencja Reuters. Propozycje zakładają możliwość dokładnego przeglądu "inwestycji o strategicznym zaznaczeniu z perspektywy gospodarki i bezpieczeństwa". Do sektorów tych zaliczono: obronność, infrastrukturę transportową i krytyczną, nowoczesne technologie oraz bliżej niesprecyzowaną kategorię "dobrobytu gospodarczego".

W dokumencie, do którego dotarł Reuters, jako przykład wymieniono hipotetyczną inwestycję kapitału chińskiego, który mógłby "dokonać strategicznej penetracji rynku UE".

W projekcie napisano, iż UE będzie mogła m.in. zablokować transakcje, której celem jest przejęcie europejskiego przedsiębiorstwa "w celu pozbycia się zbędnych mocy produkcyjnych". Regulacje mają dotyczyć również przedstawicielstw zagranicznych graczy w UE oraz "infiltracji kierownictwa przez osoby spoza UE", które mogą zyskać dostęp do danych lub technologii.

"Ambitna" wersja planu zakłada utworzenie osobnej agencji unijnej powołanej, zajmującej się omawianymi kwestiami - podaje Reuters.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W UK W DÓŁ MDM, ZGODNIE Z OCZEKIWANIAMI

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła w styczniu o 0,4 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,9 proc., po korekcie z +1,1 proc. Analitycy spodziewali się spadku o 0,5 proc. W ujęciu rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 3,2 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 4,3 proc. Z szacunków ekonomistów wynikało, że produkcja przemysłu wzrośnie o 3,2 proc.

EKSPORT I IMPORT NIEMIEC W STYCZNIU POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Eksport Niemiec w styczniu wzrósł o 2,7 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po spadku miesiąc wcześniej o 2,8 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,0 proc. Import mdm wzrósł o 3,0 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 0,1 proc. - podali statystycy. Tu oczekiwano braku zmian.

RENEGOCJACJA NAFTY DO KOŃCA ROKU - MEKSYK

Minister spraw zagranicznych Meksyku Luis Videgaray ocenił w czwartek po rozmowach w Białym Domu, że negocjacje ws. zmian w porozumieniach handlowych regulujących wymianę między USA a Meksykiem mogą się rozpocząć w połowie roku, a zakończyć pod koniec 2017 r.

Z kolei kanadyjski minister zasobów naturalnych James Gordon Carr potwierdził w czwartek późnym wieczorem, że rząd Kanady jest gotów do podjęcia rozmów o zmianach w północnoamerykańskim układzie o wolnym handlu (NAFTA) zawartym w 1992 r. z USA i z Meksykiem.

Z punktu widzenia Ottawy każda umowa "zawarta obecnie czy w przeszłości, powinna być co jakiś czas odświeżana" – podkreślił minister w trakcie briefingu podsumowującego jego wizytę w Houston w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych. (PAP)