Przywódcy państw nordyckich spotkali się stolicy Finlandii na zaproszenie prezydenta tego kraju Sauli Niinisto oraz jego żony Jenni Haukio. Do Helsinek ze Szwecji przybyli król Karol XVI Gustaw oraz królowa Sylwia, z Norwegii król Harald V i królowa Sonja, z Danii zaś królowa Małgorzata II. Z Islandii przyjechał prezydent Gudni Thorlacius Johannesson wraz z małżonką Elizą Reid.

W Helsinkach od godzin porannych na placu targowym w pobliżu portu setki mieszkańców i turystów oczekiwały na przybycie monarchów i przywódców do pałacu prezydenckiego.

Popołudnie szefowie państw północnych spędzili na wyspie Hanasaari położonej między Helsinkami a Espoo. W znajdującym się na wyspie fińsko-szwedzkim centrum kulturalnym prezydent Niinisto wygłosił przemówienie. Zwrócił uwagę na historyczne i kulturowe więzi łączące kraje nordyckie, a także na znaczenie współpracy wszystkich państw północnych.

„Spotkaliśmy się dziś na obchodach 100-lecia niepodległości Finlandii" - powiedział prezydent. Przypomniał, że jego kraj do 1809 roku był pod panowaniem szwedzkim, a następnie rosyjskim. W 1917 roku Finlandia ogłosiła niepodległość. "Najpierw zakończyliśmy państwowe więzi ze Szwecją, później z Rosją. Między tymi punktami zrodziła się fińska państwowość i Finlandia zaczęła szukać własnej drogi i miejsca w świecie” - dodał Niinisto.

Reklama

Zastrzegł, że oficjalne wyzwolenie spod panowania szwedzkiego nigdy nie zerwało relacji łączących oba kraje. Nie oznaczało również, że Finlandia odcięła się od związków z innymi państwami nordyckimi.

Późnym popołudniem przywódcy powrócili do Helsinek, gdzie pod pomnikiem Jeana Sibeliusa wzięli udział w uroczystym koncercie plenerowym. Goście wysłuchali m.in. poematu symfonicznego „Finlandia” skomponowanego przez Sibeliusa w latach 1899-1900. Jest to jeden z najpopularniejszych fińskich utworów patriotycznych. Pod koniec XIX w. stanowił swoisty protest wobec carskiej cenzury w okresie, gdy Wielkie Księstwo Finlandii było pod władaniem Imperium Rosyjskiego (lata 1809-1917).

Wieczorem w pałacu prezydenckim rozpoczęła się uroczysta kolacja oraz bankiet.

Przez cały rok 2017 Finowie organizować będą w kraju wydarzenia i uroczystości upamiętniające uzyskanie przez ich kraj niepodległości 6 grudnia 1917 roku.