Nowe indeksy uzupełnią dotychczasową rodzinę indeksów wielkości: równocześnie z indeksami cenowymi WIG20, mWIG40 i sWIG80 będą obliczane indeksy dochodowe.

"Zasady obliczania i publikacji nowych indeksów będą analogiczne do zasad dotyczących indeksu WIG20TR. Zmiany portfeli indeksów mWIG40 i sWIG80 będą przeprowadzane wraz ze zmianami indeksów cenowych, a ich wartości będą podawane trzy razy w ciągu dnia: po pierwszym i drugim fixingu, a także po zakończeniu sesji. Dniem bazowym dla obydwu nowych indeksów będzie 31 grudnia 2009 r. - będą one zgodne z wartościami indeksów cenowych w tym dniu" - czytamy w komunikacie.

GPW podała, że nowe indeksy pozwolą na śledzenie koniunktury wśród małych i średnich spółek dywidendowych.

"Rozpoczęcie publikacji indeksów mWIG40TR i sWIG80TR to zwrócenie uwagi na małe i średnie spółki dywidendowe. Wyraźnie widzimy w ostatnim czasie, że spółki tego typu coraz częściej dzielą się swoim zyskiem z akcjonariuszami, co potwierdza rosnąca stopa dywidendy w tym segmencie emitentów. Mam nadzieję, że nowe indeksy spotkają się ze szczególnym zainteresowaniem ze strony instytucji finansowych, w szczególności emitentów produktów strukturyzowanych i ETF, dla których nowe indeksy mogą być instrumentami bazowymi" - powiedział wiceprezes GPW Michał Cieciórski, cytowany w komunikacie.

Reklama

Dywidendę w br. wypłaciło 28 spółek z indeksu mWIG40 oraz 32 spółki z sWIG80. Stopa dywidendy dla tych indeksów wynosi odpowiednio: 2,8% i 2,3%. W obu przypadkach, po 15 spółek – uczestników indeksów - wypłacało dywidendę regularnie w ostatnich 5 latach, podano także.

Pierwsze portfele nowych indeksów są zgodne z portfelami mWIG40 i sWIG80, które będą obowiązywać po sesji 15 września br. Wartości historyczne indeksów zostaną przeliczone wstecz od dnia bazowego. Informacje o bieżących wartościach nowych indeksów będą dostępne na stronach internetowych GPW oraz serwisach autoryzowanych agencji informacyjnych, podsumowano.