Według władz w Seulu jedynym sposobem, by Pjongjang uniknął izolacji i trudności gospodarczych jest zaprzestanie programu jądrowego.

"Korea Północna musi zdać sobie sprawę z tego, że zuchwałe przeciwstawianie się pokojowi międzynarodowemu będzie skutkowało jeszcze silniejszymi sankcjami międzynarodowymi" - oświadczył Błękitny Dom, czyli kancelaria prezydenta Korei Południowej. Seul wyraził też uznanie dla konsensusu, który został osiągnięty w tej sprawie przez wspólnotę międzynarodową.

Premier Japonii Shinzo Abe powiedział, że "ważne jest, aby zmieniać północnokoreańską politykę poprzez wywieranie większej niż kiedykolwiek wcześniej presji na ten kraj".

W rozmowie z dziennikarzami w Tokio wskazał, że Japonia chce sprawować przywództwo, aby doprowadzić do zmiany polityki w Pjongjangu poprzez ścisłą współpracę ze społecznością międzynarodową.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną. Projekt rezolucji w sprawie wprowadzenia nowych sankcji wobec reżimu w Pjongjangu w celu skłonienia go do rezygnacji z programów nuklearnych i rakietowych, przygotowały USA. Pod głosowanie poddana została jednak jego złagodzona wersja, by uzyskać poparcie Rosji i Chin.

Kolejne sankcje przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Płn.: do 500 tys. baryłek od 1 października do końca 2017 roku i do 2 mln baryłek w ciągu 2018 roku i lat następnych. Nowe restrykcje wprowadzają także całkowite embargo na dostawy gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz importowania północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

Nowe sankcje nie obejmą przywódcy KRLD Kim Dzong Una i jego najbliższych współpracowników, co znajdowało się w pierwotnym projekcie dokumentu.

Jest to dziewiąta rezolucja RB ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Płn. w związku z jej programem rakietowym i nuklearnym.

3 września Korea Płn. ogłosiła, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się próba ładunku wodorowego przeznaczonego do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych ICBM. Przeprowadzenie kolejnej, szóstej już próby nuklearnej przez reżim w Pjongjangu wywołało oburzenie i sprzeciw wspólnoty międzynarodowej.

Tymczasem 5 sierpnia, po miesiącu intensywnych negocjacji między USA i ChRL, która jest głównym sojusznikiem Korei Płn., RB ONZ również jednomyślnie przyjęła rezolucję przewidującą ograniczenie dochodów Pjongjangu z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz ryby i owoce morza. Była to odpowiedź na przeprowadzony przez Pjongjang 4 lipca, w dniu święta narodowego Stanów Zjednoczonych, pierwszy udany test pocisku ICBM, który mógłby uderzyć w terytorium USA. (PAP)

cyk/