Dow Jones Industrial rośnie 0,35 proc., S&P 500 zwyżkuje 0,25 proc., Nasdaq Comp zyskuje 0,4 proc.

W piątek na zamknięciu S&P 500 po raz pierwszy przekroczył barierę 2.500 pkt.

Analitycy JPMorgan ocenili w poniedziałkowej nocie, iż oczekiwana redukcja sumy bilansowej przez Fed może przynieść na rynek akcji podwyższoną zmienność (z uwagi na zacieśnienie otoczenia finansowego), jednak do początku października można spodziewać się wzrostu indeksu S&P 500 do 2.550-75 pkt.

Do wzrostów na DJI najmocniej przyczyniały się notowania Caterpillar i Boeinga.

Wraz z dynamicznym odbiciem ceny Bitcoina (w sumie niemal 40 proc. od piątku), zyskują producenci kart graficznych, służących do "wydobywania" kryptowaluty. Kurs Nvidii rośnie o 3 proc., a AMD o 2 proc.

Ponad 20 proc. zyskiwały akcje Orbital ATK, po tym jak zbrojeniowy gigant Northrop Grumman (+1 proc.) poinformował o zamiarze przejęcia tej spółki z 22-proc. premią w stosunku do piątkowego zamknięcia.

DOLAR I RENTOWNOŚCI UST W GÓRĘ PRZED POSIEDZENIEM FED

W oczekiwaniu na wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, umacnia się dolar, tracą natomiast obligacje rządu USA.

USD/JPY idzie w górę o 0,6 proc. do 111,5 (dwumiesięczne maksimum). EUR/USD w górę o 0,1 proc. ok. 1,196.

Dochodowość 10-letnich Treasuries rośnie o 3 pb. do ok. 2,23 proc. (najwyżej od miesiąca), przebijając 50-dniową średnią kroczącą. Rentowności amerykańskiego długu kontynuują tym samym trend zwyżkowy zapoczątkowany tydzień temu (2,035 proc. w ubiegły poniedziałek).

Rynki FI i FX czekają na wynik kończącego się w środę posiedzenia Rezerwy Federalnej. Uwaga skupiona będzie na nowych projekcjach makroekonomicznych (ścieżka podwyżek stóp procentowych) oraz ocenie sytuacji inflacyjnej.

Fed po raz pierwszy zaprezentuje prognozy na 2020 r. - mogą one wskazać, kiedy Fed spodziewa się zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych. Aktualna długoterminowa mediana projekcji poziomu fed funds wynosi obecnie 3 proc.

Ankietowani przez Bloomberga ekonomiści spodziewają się podtrzymania prognozy 3 podwyżek stóp procentowych rocznie w 2017 r. oraz w 2018 r. Rynek oczekuje również długo zapowiadanej decyzji o dacie rozpoczęcia redukcji sumy bilansowej (od października).

SZEF BOE PONOWNIE ZA PODWYŻKĄ STÓP PROCENTOWYCH

Bank Anglii w najbliższych miesiącach może podwyższyć stopy procentowe, m.in. z uwagi na narastającą presję inflacyjną wywołaną przez osłabienie podażowej strony gospodarki Wlk. Brytanii w związku z Brexitem - powiedział w poniedziałek Mark Carney, prezes BoE.

W ubiegłym tygodniu bank ocenił, że w horyzoncie prognostycznym polityka monetarna może ulec zacieśnieniu w większym stopniu niż oczekuje tego rynek. Dodano, że w najbliższych miesiącach zasadne może być wycofanie części stymulacji monetarnej.

Carney powiedział ponadto w poniedziałek, że za zacieśnieniem polityki monetarnej przemawiają także rosnące globalnie stopy procentowe.

Po wypowiedzi Carney'a funt kontynuuje spadkową korektę. Kurs GBP/USD spada o 0,6 proc. do 1,35 wobec 1,3619 z rana. Od piątku do poniedziałkowego poranka, po jastrzębich komunikatach ze strony BoE i jego członków, notowania funt zyskały w sumie ok. 3 proc. osiągając najwyższe poziom od referendum ws. Brexitu z czerwca 2016 r.

Nieoczekiwany jastrzębi zwrot w komunikacji BoE doprowadził do skokowej zmiany wyceny ścieżki stóp procentowych w Wlk. Brytanii. Implikowane prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w UK w listopadzie wzrosło w poniedziałek po południu do 78 proc. wobec 71 proc. z rana i jedynie 33 proc. tydzień temu.

SKOKOWY SPADEK PREMII ZA RYZYKO PORTUGALSKIEGO DŁUGU

Na rynku FI w Europie uwagę zwracają w poniedziałek mocne spadki rentowności długu Portugalii. Dochodowość 10-letnich papierów tego kraju spadała nawet o 32 pb. do 2,49 proc., najniżej od początku 2016 r.

W piątek agencja S&P podniosła rating kraju do najniższego poziomu inwestycyjnego "BBB-" z "BB+". Agencja oceniała wiarygodność kredytową Portugalii jako "śmieciową" od stycznia 2012 r.

INFLACJA W EUROLANDZIE ODBIJE Z DOŁKA PO I KW. '18 - EBC

Efekty bazowe będą wywierać mocny wpływ na poziom inflacji w strefie euro w najbliższych kwartałach - ocenił EBC w poniedziałkowym raporcie. Wskaźnik dynamiki cen HICP osiągnie lokalne minimum 0,9 proc. w lutym 2018 r. i w kolejnych miesiącach będzie rosnąć - wynika z wyliczeń banku.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 1,5 proc. w sierpniu w ujęciu rdr - podał w poniedziałek Eurostat w końcowych danych. W VII ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,3 proc. rdr. CPI bazowy rdr wzrósł w VIII o 1,2 proc., po wobec 1,2 proc. w VII.

ROPA NA MINUSIE MIMO DOBRYCH WIEŚCI DLA RYNKU

Notowania ropy naftowej w poniedziałek zniżkują ok. 1,3 proc., po mocnych wzrostach w poprzednim tygodniu (WTI +5,1 proc., Brent +3,4 proc.).

Baryłka ropy WTI w dostawach na X na NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po ok. 49,3 USD. Brent w dostawach na XI na ICE Futures Europe w Londynie po 54,9 USD za baryłkę.

Uwaga rynku zwrócona jest na podażową stronę rynku.

Eksport surowca przez Arabię Saudyjską w lipcu spadł do najniższego od 3 lat poziomu (6,69 mln b/d). Przedstawiciele kraju poinformowali wcześniej, że w sierpniu saudyjskie dostawy mają spaść do 6,6 mln b/d. Saudowie chcą w ten sposób ograniczyć nadpodaż surowca na światowych rynkach.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu w USA o 7 do 749 spadła liczba odwiertów ropy z łupków - wynika z danych Baker Hughes. W ciągu ostatnich 5 tygodni w USA nie przybył ani jeden nowy odwiert ropy z łupków, a sierpień był pierwszym miesiącem od maja 2016 roku, gdy liczba odwiertów z łupków spadła.

Uwagę producentów ropy z okolic Zatoki Meksykańskiej zwraca kolejny huragan. Zmierzająca znad Atlantyku w kierunku Karaibów Maria była burzą tropikalną, ale już przekształciła się w huragan trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.