Przemawiając podczas zgromadzenia tej najpoważniejszej organizacji lobbystycznej amerykańskich wytwórców, zrzeszającej 11 tys. średnich i dużych przedsiębiorstw o profilu produkcyjnym, obiecał członkom NAM "gigantyczną, wspaniałą, większą niż kiedykolwiek redukcję podatków". Reforma podatków będzie "paliwem rakietowym dla amerykańskiej gospodarki" - powiedział.

Reforma systemu podatkowego, której najważniejsze zręby Trump przedstawił po raz pierwszy podczas wystąpienia w Indianapolis w środę, wśród propozycji najbardziej atrakcyjnych dla amerykańskich przedsiębiorców przewiduje obniżenie stawki podatku od osób prawnych (Corporate Income Tax - CIT), czyli opodatkowania dochodów przedsiębiorstw, z obecnych 35 procent - jednej z najwyższych stawek podatku CIT wśród najwyżej rozwiniętych państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Reforma przewiduje także jednorazowe opodatkowanie środków finansowych ulokowanych przez firmy poza granicami USA w przypadku ich repatriacji. Spłata podatku mogłaby być rozłożona na kilka lat. Stawka tego jednorazowego podatku nie została jeszcze ustalona.

Prezydent powiedział, że zapasy gotówki, jaką amerykańskie korporacje trzymają za granicą, przekraczają 3 biliony USD.

Sprowadzenie tego kapitału do Stanów Zjednoczonych - argumentował Trump - przyczyniłoby się do wzrostu inwestycji, liczby miejsc pracy i konkurencyjności amerykańskich produktów na rynkach światowych.

"Kiedy kupujemy produkty zrobione w Ameryce, stworzone przez naszych współobywateli, odnawiamy więzy narodowej lojalności, które nas łączą" - powiedział Trump, nawiązując do hasła swojej kampanii wyborczej "Ameryka przede wszystkim" (“America First").

Piątkowa prezentacja zalet planowanej reformy podatkowej była - zdaniem amerykańskich komentatorów - klasycznym przykładem "nauczania nawróconych".

Członkowie NAM, wskazując na exodus amerykańskich korporacji do różnych "rajów podatkowych", od lat domagali się obniżenia podatku CIT.

Trump podczas kampanii wyborczej uzyskał poparcie biznesu właśnie dzięki obietnicy radykalnego zreformowania systemu podatkowego USA, a przede wszystkim obniżenia stawki podatku CIT.

"Producenci w Ameryce nigdy nie byli równie entuzjastyczni i równie optymistyczni w swoich nadziejach na przyszłość, ponieważ mamy olbrzymią okazję, aby przeprowadzić w końcu reformę podatkową" - powiedział Jay Timmons, prezes i dyrektor wykonawczy NAM, w wywiadzie dla telewizji CBS.

O wiele trudniejszym zadaniem będzie pozyskanie do planów reformy ustawodawców z Partii Demokratycznej oraz przekonanie amerykańskiego społeczeństwa, że reforma ta nie jest - jak zarzucają Trumpowi jego krytycy, w tym większość lewicowych mediów - "największą redukcją podatków dla najbogatszych Amerykanów", w tym dla samego Trumpa.

Biały Dom proponuje obniżkę najwyższej stawki PIT do 35 proc. z obecnych 39,6 proc.

Gary Cohn, szef Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu, nie wykluczył nawet, że klasa średnia po reformie będzie płaciła wyższe podatki niż obecnie, co ostudziło zapał wielu ustawodawców.

Zdaniem komentatorów wypowiedź Cohna jest tylko jednym z ostrzeżeń, że reforma systemu podatkowego może okazać się o wiele trudniejsza niż zarzucone w tym tygodniu siedmioletnie zabiegi Republikanów o zniesienie systemu opieki medycznej Obamacare.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)