"Z powrotem w Whirlpool, Macron dba o swój wizerunek" - tak do tej wizyty odniósł się lokalny dziennik "Ouest-France". Macron spotkał się z pracownikami fabryki, w tym z przedstawicielami związków zawodowych.

Gazeta cytuje wypowiedź jednego z nich, delegata związkowego CFDT, który przywitał prezydenta słowami: "Nie pochwalam pana obecnej polityki, ale podam panu rękę".

Macron powrócił do swego rodzinnego miasta w pięć miesięcy po burzliwych rozmowach z pracownikami fabryki. Rozmowy te miały kluczowe znaczenie dla jego kampanii prezydenckiej - podkreśla gazeta.

Dziennik przypomina, że zakładowi groziło zamknięcie ze względu na przeniesienie produkcji do Polski. 12 września tego roku osiągnięto jednak porozumienie pomiędzy kierownictwem z nowym nabywcą zakładów, miejscowym przedsiębiorcą i właścicielem nowej firmy Whirlpool Nicolas (WN) Nicolasem Decayeux.

"Zamierzamy stworzyć inteligentne szafki chłodnicze do przechowywania łatwo psujących się produktów: owoców i warzyw, mięsa, ryb, ale także szczepionek" - wyjaśnił wówczas nowy szef firmy w katolickim dzienniku "La Croix".

Według konserwatywnego "Le Figaro", Decayeux zaproponował ponowne zatrudnienie 254 osób, a także obiecał zwiększenie zatrudnienia do 277 w przeciągu dwóch lat.

Natacha Polony, uznana francuska dziennikarka polityczna, przypomniała na antenie stacji informacyjnej LCI, że Polska była jednym z ważnych tematów kampanii prezydenta Francji, a zwłaszcza jego pierwszego spotkania z pracownikami w Amiens.

Jej zdaniem Macron "zarzucał Polsce dumping socjalny" po tym, gdy Whirlpool zdecydował o przeniesieniu fabryki z Amiens do Łodzi. Polony podkreśliła również, że Marine Le Pen (szefowa Frontu Narodowego, jednocześnie jego kontrkandydatka w wyborach prezydenckich) oskarżyła Macrona o to, że nie troszczy się o losy robotników w rodzinnym mieście. Dowodem tego miało być wygwizdanie przez nich prezydenta.

Po fuzji francuskiego Alstomu z działem produkcji taboru kolejowego niemieckiego koncernu Siemens, a także po zawarciu umowy pomiędzy Paryżem a Rzymem w sprawie przejęcia stoczni STX polityka ochrony rodzimego przemysłu Macrona, zdaniem dziennikarki, pozostawia wiele do życzenia.

"Nikt nie oczekiwał tu jego wizyty. W tym kraju istnieje poważny problem przemysłowy. Ten powrót do siedziby Whirlpoola to zwyczajna akcja propagandowa" - powiedział we wtorek na antenie radia RTL sekretarz generalny centrali związkowej CGT Philippe Martinez, który wzywał do demonstracji przeciwko reformie prawa pracy.

Mający siedzibę w USA wielonarodowy koncern Whirlpool jest największym w świecie producentem elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego. W 2015 roku odnotował sprzedaż w wysokości 20,9 mld dolarów oraz zysk przed opodatkowaniem wynoszący blisko 1,3 mld dolarów. Na całym świecie zatrudnia łącznie około 97 tys. osób.

Koncern sprzedaje produkty pod marką Whirlpool, a także między innymi KitchenAid, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, Jenn-Air i Indesit.

>>> Czytaj też: Słodzik zamiast cukru. Dlaczego Europa Środkowo-Wschodnia ma gorszą żywność?