Kwota, która pozwoliłaby Polakom czuć się finansowo bezpiecznie w obliczu niespodziewanych okoliczności, z roku na rok rośnie i obecnie wynosi średnio 5 000 zł. Oszczędności w takiej kwocie ma 40% ankietowanych, wynika z badania przeprowadzonego dla Provident Polska przez Danae.

"Badanie dotyczące minimalnej kwoty oszczędności zapewniającej finansowe bezpieczeństwo prowadzimy już trzeci rok z rzędu i widzimy, że systematycznie ona rośnie. Dwa lata temu było to średnio 3 240 zł, rok temu 4 150 zł, a obecnie już prawie 5 000 zł. Wysokość kwoty, która zapewnia nam bezpieczeństwo, jest wyraźnie skorelowana z obecnymi zarobkami i statusem materialnym. Im wyższe dochody, tym wyższa kwota oszczędności, która zapewniłabym nam poczucie bezpieczeństwa, czyli pozwoliła na zachowanie dotychczasowego poziomu życia" - powiedziała ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska Anna Karasińska, cytowana w komunikacie.

Najniższe wartości wskazywały osoby niepracujące oraz najmłodsi (15-24 lata) - ponad połowie z nich wystarczyłoby mniej niż 2 000 zł, by czuć się bezpiecznie. W sumie jedna czwarta ankietowanych wskazała kwotę do 2 000 zł, ale niemal tyle samo osób potrzebowałoby ponad 10 000 zł. Najwyższe kwoty najczęściej były wskazywane przez osoby z wyższym wykształceniem, prowadzące własną firmę oraz gospodarstwo rolne. Rekordziści wskazywali sumy rzędu 300 000 zł, podano również.

40% Polaków deklaruje, że posiada takie oszczędności, które sprawiają, że czują się finansowo bezpieczni, a ponad 43% nie udało się zgromadzić odpowiedniej kwoty.

"Najwięcej osób, którym udało się zgromadzić wskazane minimum oszczędności, jest w grupie przedsiębiorców - osób prowadzących własną firmę bądź pracujących na samozatrudnieniu. Z kolei największy problem z tym mają młodzi, w wieku 15-24 lata. Ponad trzy czwarte z nich nie posiada poduszki finansowej, choć ich oczekiwania w stosunku do jej wysokości są stosunkowo niskie" - dodała Karasińska.

Tylko 16% Polaków byłoby w stanie zgromadzić niezbędne minimum oszczędności w ciągu kwartału bądź nawet w krótszym czasie. Niemal co czwarty Polak potrzebowałby na to pół roku. Kolejne 16% naszych rodaków deklaruje, że zajęłoby im to ok. 12 miesięcy, zaś 22% potrzebowałoby więcej niż rok. Co piąty respondent nie był w stanie określić, ile czasu zabrałoby mu zgromadzenie kwoty wskazanej jako minimum potrzebnych oszczędności, podano także.

"Barometr Providenta" to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizowała firma Danae w dniach 22-24 września 2017 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

>>> Czytaj też: Zniesienie limitu składek emerytalnych może sprawić, że zamożni etatowcy uciekną w samozatrudnienie