Według wicemarszałka Senatu, wiceprezesa Polski Razem Adama Bielana celem kongresu jest zjednoczenie tych środowisk; w kongresie ma wziąć udział ok. 1000 delegatów z całej Polski: przedstawicieli Polski Razem, środowiska Republikanów, środowisk wolnościowych. "Spodziewamy się kilku prezydentów miast, kilkudziesięciu burmistrzów i wójtów. To ma być nowy impuls do działania" - podkreślił.

Przybyłych gości powitają Adam Bielan oraz wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Następnie zaprezentowana ma zostać nazwa nowej formacji, a później głos zabierze m.in. lider Polski Razem, wicepremier Jarosław Gowin, który zapowiadał wcześniej, że w sobotę poznamy także "zręby programu" nowego ugrupowania.

Gościem specjalnym kongresu miał być lider PiS Jarosław Kaczyński, jednak jego udział został odwołany z powodu choroby. List od prezesa Prawa i Sprawiedliwości odczyta szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Nowa partia ma być konserwatywna, ale - jak mówił Gowin - "zbudowana nowocześnie według zachodnich wzorów".

Wicepremier poinformował przed kongresem, że do partii oficjalnie przystąpił b. poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas.

W składzie nowej formacji ma się znaleźć ponadto była posłanka Kukiz'15 Magdalena Błeńska; w poniedziałek Gowin ogłosił, że do Polski Razem dołączył senator Józef Zając, wcześniej związany z PSL.(PAP)

autor: Rafał Białkowski