W sobotę odbył się w Warszawie Kongres Polski Razem Zjednoczonej Prawicy oraz Konwencja Zjednoczeniowa Polski Razem, Republikanów, środowisk wolnościowych i samorządowych. Formacje te utworzyły nowe ugrupowanie polityczne - Porozumienie. Wicepremier Gowin poinformował, że jest prezesem nowej partii.

Jak wyjaśnił Gowin, powołanie Rady Samorządowej, o czym mówił na kongresie, to nie jest krok w kierunku przygotowania do wyborów samorządowych. "To jest krok w kierunku wypracowania nowego etapu reformy samorządowej. Czym innym są listy wyborcze do samorządów, o tym rozmawiamy z PiS i z innymi środowiskami prawicowymi, a czym innym jest potrzeba takiej ponadpartyjnej refleksji, w jaką stronę powinien zmierzać samorząd" - powiedział Gowin wieczorem w TVP.

"W radzie samorządowej, którą dzisiaj powołaliśmy, będą zasiadać zarówno samorządowcy należący do partii Porozumienie, jak i bezpartyjni samorządowcy; dzisiaj tych bezpartyjnych samorządowców, wójtów, burmistrzów, prezydentów było na naszym kongresie bardzo wielu. Uważam, że należy korzystać z ich doświadczenia, bo to są mądrzy gospodarze małych ojczyzn" - dodał.

Podczas sobotniego kongresu Gowin zapowiedział powołanie przez nowe ugrupowanie Rady Gospodarczej, która ma zająć się ułatwieniami dla przedsiębiorców. "Fryzjerka z Proszowic, która zarabia 2 tys. zł płaci dokładnie takie same ubezpieczenia jak właścicielka salonu w Warszawie, która zarabia miesięcznie 20 tys. To jest skrajna niesprawiedliwość, skrajny absurd. To są rozwiązania, które od wielu lat wpychają tych najmniejszych przedsiębiorców w szarą strefę" - podkreślił.

Przypomniał, że podczas lipcowego kongresu Zjednoczonej Prawicy w Przysusze przedstawił projekt obniżający ZUS dla mikrofirm. "Od kilku miesięcy czekamy na to żeby parlament rozpoczął pracę nad ustawą obniżającą ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Minęły cztery miesiące i gdzieś ta ustawa leży" - powiedział.

"Potrzebne są nam rozmowy wewnątrz koalicji nie tylko nad rekonstrukcją personalną, chociaż ona pewnie nastąpi, ile nad usprawnieniem procedur podejmowania decyzji w ramach obozu rządowego" - dodał. (PAP)

autor: Krzysztof Markowski