Nowa ustawa określa zwierzęta domowe jako “żywe stworzenia mające wrażliwość”. W hiszpańskim kodeksie cywilnym figurowały one dotychczas w sekcji przedmiotów.

Na mocy nowych przepisów, za którymi we wtorek głosowały wszystkie ugrupowania reprezentowane w Kongresie Deputowanych, zwierzęta domowe stały się elementem podziału pomiędzy rozwodzących się współmałżonków, a sąd będzie musiał zdecydować, z kim pozostanie pupil.

Eksperci twierdzą, że nowe ustawodawstwo jest wynikiem rosnącej w Hiszpanii świadomości obywateli oraz wrażliwości na los czworonogów. Wskazują, że zmniejsza się też grono osób, które decydują się na porzucenie swojego pupila. Skala tego zjawiska wciąż jest jednak wysoka – ok. 140 przypadków rocznie.

Zgodnie z nowym ustawodawstwem Hiszpanii, w której zwierzęta występują w ponad 40 proc. domów, porzucanie zwierząt domowych lub znęcanie się nad nimi będzie teraz traktowane jako przestępstwo.

Przykładem zmian prawnej sytuacji zwierząt w Hiszpanii jest wprowadzony w lutym br. przez madrycki ratusz zakaz udziału zwierząt w przedstawieniach cyrkowych. Nowe przepisy dotyczą pokazów organizowanych zarówno na terenie publicznym, jak i na prywatnych posesjach.

Madryt nie jest pierwszym miastem, które zakazało przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Podobne przepisy obowiązują już w 220 spośród 8125 gmin na terenie Hiszpanii.

Poza tym w blisko 100 gminach obowiązują zakazy walk z bykami, zwanych korridą, która uznawana jest za narodową rozrywkę mieszkańców Hiszpanii.

Podobne przepisy, skreślające zwierzęta domowe z listy przedmiotów, obowiązują od 2015 r. we francuskim kodeksie cywilnym, a od tego roku także w portugalskim.

>>> Czytaj też: Kraje Grupy Wyszehradzkiej dadzą 35 mln euro Włochom, aby wesprzeć je w walce z migracją z Libii