Wydane przez władze kilka tygodni temu instrukcje nie zakazują wprawdzie opisywania sytuacji konkretnych przedsiębiorstw, ale zalecają, by doniesienia mediów nie podsycały paniki na rynkach – poinformowały te źródła.

Dwie inne osoby pracujące w państwowych chińskich mediach powiedziały „SCMP”, że nadal obowiązują ogólne wytyczne dla mediów, chroniące stabilność na rynku, ale wytyczne te są często uzupełniane o konkretne instrukcje w związku z bieżącymi zawirowaniami.

Część mediów Chin kontynentalnych jest bezpośrednio kontrolowana przez władze, a pozostałe również poddawane są rządowej cenzurze.

Ograniczenie ryzyka finansowego, w tym zapanowanie nad rosnącym zadłużeniem prywatnych koncernów, zostało uznane za priorytet przez administrację prezydenta Xi Jinpinga. Wcześniej władze krytykowały niektóre finansowane z pożyczek umowy przejęć przez chińskie firmy aktywów zagranicznych, określając je jako nieracjonalne i potencjalnie groźne dla stabilności finansowej.

W ubiegłym tygodniu prezes grupy HNA Chen Feng powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera, że ma ona problemy z płynnością. Jego wypowiedź wywołała gwałtowne spadki cen akcji filii grupy.

Prywatny konglomerat HNA działa m.in. na rynku linii lotniczych, turystyki i hotelarstwa, logistyki i finansów. Grupa była szczególnie aktywna w zagranicznych przejęciach, a ostatnio znalazła się pod lupą państwowej komisji regulacji finansowej.

W środę HNA Investment Group jako siódma filia HNA w Chinach ogłosiła zawieszenie handlu akcjami. W poniedziałek ceny HNA Infrastructure Investment Group spadły o 10 proc., osiągając dzienny limit obniżenia wartości akcji, a inna filia – HNA Innovation – odnotowała tego dnia prawie taki sam spadek.

Kierowana przez miliardera Wang Jianlina Wanda Group, największy deweloper w Chinach, sprzedaje swoje aktywa w kraju i za granicą, by spłacić długi – pisze „SCMP”. Po wszczęciu w ub. roku dochodzenia w sprawie potencjalnego systemowego ryzyka finansowego Wanda ogłosiła zbycie za 9,4 mld juanów (ok. 5 mld złotych) części swojego imperium hotelowego i turystycznego.

Wanda odnotowała w 2017 roku 11-procentowy spadek przychodów, a jej notowana w Hongkongu filia Wanda Hotel Development wstrzymała w ubiegłym tygodniu handel akcjami w związku ze sprzedażą projektów w Australii. Obrót akcjami notowanej na giełdzie w Szanghaju Wanda Film Holding jest wstrzymany od zeszłego lipca – przypomina „SCMP”.

>>> Czytaj też: Minister finansów USA: Hasło "America First" oznacza współpracę z resztą świata