Polska wydajność pracy rośnie prawie najszybciej na świecie. Ciągle jest jednak niska

28 stycznia 2018, 16:30
Źródło:obserwatorfinansowy.pl
Produktywność - OECD (graf. Obserwator Finansowy)

Produktywność - OECD (graf. Obserwator Finansowy)źródło: Inne

W latach 1993-2016 wydajność mierzona wielkością PKB per capita liczoną w dolarach wg parytetu siły nabywczej wzrosła w Polsce prawie dwuipółkrotnie. Wśród czołówki światowej z OECD ustąpiliśmy pod tym względem jedynie Korei i Irlandii. Jednak licząc w pieniądzu od prowadzących dzielą nas niemal aż trzy długości.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (27)

  • Darek(2018-01-29 12:40) Zgłoś naruszenie 10

    Na wykresie jest błąd: Turcja miała i ma dużo niższe PKB

    Odpowiedz
  • Kot(2018-01-29 11:06) Zgłoś naruszenie 21

    Bo firmy nie mają ani czym ani kim tej wydajności zrobić. Brak maszyn, brak profesjonalnych programów, brak szkoleń, brak profesjonalizmu-gdzie się nie obejrzymy brak wszystkiego Jeszcze trochę a nie będzie dla kogo podnosić tej wydajności. Normalnie pracownicy też są zirytowani tym że muszą sami przygotować i dostosować swoje miejsca pracy i jeszcze się samemu doszkolić by zamiast dziękuję usłyszeć że generują koszty...no rzesz ku....

    Odpowiedz
  • jjj(2018-01-29 08:55) Zgłoś naruszenie 70

    Pomiar wydajności pracy to OSZUSTWO. Wydajność polskiego fryzjera (4 głowy na godz x 20 zł) to 80zł/godz.,Niemieckiego (3 głowy x 20 EUR) to 60 Euro/godz, a więc jest 3,15 razy większa. A usługi stanowią największy sektor gospodarki. A bajki o organizacji pracy i automatyzacji to dla lemingowych ekonomistów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • fighterz(2018-01-29 01:16) Zgłoś naruszenie 15

    Niesamowite, to nawet całkiem niezły wynik ! Polecam Wam stronkę prawdziwych fanów Dragon balla, ostatnio ją odkryłem, może komuś przypadnie do gustu : http://dragonballfigterz.pl/

    Odpowiedz
  • Acoaco(2018-01-28 23:51) Zgłoś naruszenie 42

    Poĺacy budują Polskę I Irlandie. POLAND FIRST.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wyzysk(2018-01-28 20:10) Zgłoś naruszenie 323

    Najlepsze interesy robią u nas zachodnie firmy. Przenoszą do Polski fabryki, ale pracownikom płacą 1/4 tego co w swoich krajach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • .(2018-01-28 19:55) Zgłoś naruszenie 191

    [Wśród czołówki światowej z OECD ustąpiliśmy pod tym względem jedynie Korei i Irlandii.] PKB Irlandii to fikcja, było tym na tym portalu artykuł.

    Odpowiedz
  • mroje(2018-01-28 19:28) Zgłoś naruszenie 203

    Wydajność zależy od właściciela, w Polsce nadal taniej jest zatrudnić dodatkowego pracownika , niż kupić drogą bardzo wydajną maszynę ! Dlatego płaca minimalna musi szybko wzrosnąć .......

    Odpowiedz
  • copernicus(2018-01-28 19:12) Zgłoś naruszenie 242

    Jest niska, bo mamy niski współczynnik automatyzacji.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • a tak myślę(2018-01-28 18:47) Zgłoś naruszenie 1115

    Wydajność jest wprost proporcjonalna do zarobków.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Dr Tux(2018-01-28 18:18) Zgłoś naruszenie 133

    "opłacane usługi związane z wędrówkami środków finansowych" tzn JAKIE? Czyżby karuzele vatowskie i pranie brudnych pieniędzzy

    Odpowiedz
  • ozark(2018-01-28 18:05) Zgłoś naruszenie 42

    katafalk - zapewne przyczyn było więcej. Choćby najazdy barbarzyńców, wzrost opodatkowania. Poza tym od czasów upadku imperium Rzymskiego dokonano różnych odkryć. Przełomowym był zapewne druk. Nie wiadomo też, co by się stało, gdyby Anglia upadła przed rewolucją przemysłową. To mogłoby ją opóźnić o powiedzmy nawet 50 lat. Poza tym, np. Chiny, które mają jeszcze duży nadmiar tanich pracowników i są biedniejsze od nas ( z wyjątkiem dużych miast, które są bogatsze niż Polskie), rozwijają się szybciej i być może kiedyś nas wyprzedzą. Tutaj jest zbyt wiele zmiennych.

    Odpowiedz
  • Terminator(2018-01-28 17:08) Zgłoś naruszenie 654

    Loooooool. Wydajność pracy w Polsce prawie taka jak w Korei Południowej a zarobki ponad 2x niższe!!!Hmmmmm ktoś u nas okrada ludzi i w 4V+!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • katafalk(2018-01-28 16:40) Zgłoś naruszenie 10010

    Ograniczenie ukraińskiej imigracji do uchodźców z Donbasu w szybkim tempie spowodowałoby wzrost wydajności. W jednym z popularnonaukowych programów padła teza, że rewolucja przemysłowa mogłaby się rozpocząć znacznie wcześniej gdyby nie nadmiar taniej siły roboczej w postaci niewolników w Cesarstwie Rzymskim.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz