W piątek wieczorem z wizytą do Warszawy przybędzie sekretarz stanu USA Rex Tillerson. Amerykański polityk - przyleci do Polski na zaproszenie szefa MSZ - prosto ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Wieczorem Tillerson ma się spotkać w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą. Wśród głównych tematów rozmowy mają znaleźć się kwestie związane z bezpieczeństwem, w tym zwiększanie obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Szczerski na piątkowym briefingu podkreślił, że spotkanie prezydenta Dudy z Tillersonem pokazuje "intensywność relacji polsko-amerykańskich". Podkreślił, że Polska chce pogłębić ze Stanami Zjednoczonymi współpracę gospodarczą. "Mamy już pierwsze kontrakty, jeśli chodzi o gaz amerykański w Polsce" - zaznaczył minister.

Przypomniał też, że od stycznia Polska rozpoczęła członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przez co - jak mówił - staje się partnerem USA w polityce globalnej.

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że ten rok "to także pogłębienie inicjatywy Trójmorza". "Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w tamtym roku w Warszawie była przełomowa, jeśli chodzi o amerykańską inwestycję w tę inicjatywę" - ocenił Szczreski. (PAP)

autor: Edyta Roś