Duda przybył do Korei Płd. z czterodniową roboczą wizytą w czwartek przed południem miejscowego czasu. Swój pobyt rozpoczął od spotkania z Mun Dze Inem. Następnie udał się do ratusza, gdzie rozmawiał z burmistrzem południowokoreańskiej stolicy Park Won Su.

Szczerski poinformował, że w piątek przed południem Duda spotka się z przedstawicielami Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych (KNPN), która od czasu zawarcia w 1953 roku rozejmu nadzoruje stabilność sytuacji na Półwyspie Koreańskim, w tym z szefem polskiej misji przy KNPN.

"To jest bardzo ważny instrument społeczności międzynarodowej, która nadzoruje zawieszenie broni, nadzoruje tę kruchą stabilizację na Półwyspie Koreańskim. Polska w tej komisji uczestniczy i prezydent spotka się zarówno z polskimi, jak i z międzynarodowymi jej członkami" - powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

W piątek po południu prezydent, któremu towarzyszy małżonka Agata Kornhauser-Duda, będzie uczestniczył w spotkaniu prezydenta Korei Płd. z głowami państw i szefami rządów, przybyłymi na ceremonię otwarcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu.

"(Odbędą się) pierwsze rozmowy polityczne, bilateralne z przywódcami. Dzisiaj otrzymaliśmy informację oficjalną od organizatorów, że ponad 30 głów państw przyjeżdża na inaugurację olimpiady; to będzie grono, z którym prezydent spotka się jutro wieczorem w Pjongczangu. Liczymy na ciekawe nieformalne rozmowy z głowami państw" - mówił Szczerski.

"Warto spojrzeć na listę szefów delegacji, którzy przyjeżdżają, wtedy można bardzo łatwo zdekodować, które rozmowy będą najważniejsze. Mogę powiedzieć, że na czele delegacji amerykańskiej stoi wiceprezydent (Mike) Pence, więc to już od razu wiadomo, że taka rozmowa pewnie się odbędzie" - kontynuował Szczerski.

W piątek wieczorem para prezydencka weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk na stadionie olimpijskim w Pjongczangu.

W sobotę zaplanowano spotkanie prezydent i pierwszej damy z polskimi sportowcami w Wiosce Olimpijskiej w Pjongczangu. Para prezydencka obejrzy też finał konkursu indywidualnego w skokach narciarskich mężczyzn.

W sobotę w Pjongczangu Duda ma się też spotkać m.in. z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem - zapowiedział Szczerski.