Spadkom na tokijskiej giełdzie przewodziły akcje przedsiębiorstw użyteczności publicznej i spółek telekomunikacyjnych. Podwyżki opłat transportowych spowodowały natomiast wzrost cen akcji firm przewozowych.

Akcje Tokyo Electric Power, największego azjatyckiego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, spadły o 3,6 proc., a KDDI Corp., drugiego pod względem wielkości japońskiego operatora komórkowego, straciły 5,6 proc.

Z kolei akcje Kawasaki Kisen Kaisha, trzeciej pod względem wielkości japońskiej firmy przewozowej, zyskały 5,7 proc. po tym jak ceny opłat transportowych wzrosły 10 dzień z rzędu.

W ubiegłym roku indeks Nikkei spadł o rekordowe 42 proc., a w styczniu 2009 o kolejne 9,8 proc. Ponad połowa japońskich spółek obniżyła w trzecim kwartale ub.r. prognozy zysków za cały 2008 rok - poinformował Shinko Research Institute.

Natomiast chińskie akcje rosły dźwigając indeksy giełdowe do poziomu najwyższego od dwóch miesięcy. Indeks Shanghai Composite wzrósł o 2,4 proc., do 2,060,81 pkt., co jest najwyższym zamknięciem od 10 grudnia ub.r., a chiński indeks benczmarkowy CSI 300 wzrósł na zamknięciu o 2,5 proc. i wyniósł 2.108,91 pkt.

Akcje Youngor Group wzrosły o 5,3 proc. a Nanjing Textiles o 3,7 proc. po tym jak Shanghai Securities News poinformowała że jutro chiński rząd przedstawi plan stymulujący rozwój przemysłu tekstylnego i maszynowego.