Szczerski był pytany w radiu RMF FM, czy podczas wizyty kanclerz Niemiec Angeli w Warszawie poruszany był temat reparacji wojennych.

"Prezydent o reparacjach mówił ministrowi spraw zagranicznych Niemiec, wczoraj było to tak naprawdę tematem, był tylko zarysowany (...), że istnieje. W relacjach polsko-niemieckich dzisiaj (jest) kwestia także odpowiedzialności historycznej" - powiedział Szczerski.

Dopytywany, czy prezydent Duda wspomniał o kwestii reparacji wojennych podczas rozmowy z Merkel, Szczerski odparł, że "ten temat jest w relacjach polsko-niemieckich".

"Natomiast pamiętajmy, że prezydent także oczekuje na zaawansowanie prac eksperckich tutaj w Polsce, nie ma stanowiska rządu w tej sprawie, nie ma jeszcze tej formalnej ścieżki jakichkolwiek wniosków, jakie rząd musiałby zgłosić w tej sprawie. Więc czekamy, jeśli te prace będą zaawansowane także w Polsce, na poziomie eksperckim i formalnym" - zaznaczył Szczerski.

"Stanowisko Polski i pana prezydenta w tej sprawie jest bardzo jasne: w każdej rozmowie polsko-niemieckiej ten temat się przez prezydenta podniesiony pojawia" - powiedział Szczerski. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa